Tokio 2020: Pierwszy komplet medali rozdany. Zadecydował ostatni strzał

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Michael Reynolds / Na zdjęciu: Qian Yang
PAP/EPA / Michael Reynolds / Na zdjęciu: Qian Yang

21-letnia reprezentantka Chin Qian Yang została pierwszą mistrzynią olimpijską w Tokio, w strzelaniu z karabinu pneumatycznego kobiet z 10 metrów. Srebro zdobyła Rosjanka Anastazja Gałaszyna, a brąz Szwajcarka Nina Christen.

Jedyna reprezentantka Polski, Aneta Stankiewicz zajęła 15. miejsce w kwalifikacjach i nie wystąpiła w ośmioosobowym finale. Szansę na walkę o medale zaprzepaściła w ostatniej rundzie, jednak przez cały czas Polka zmagała się z kontuzją kolana.

Jako pierwsza z finałowych zmagań odpadła reprezentantka Korei Południowej Park Heemoon. Następnie nadzieje o medal w tej konkurencji musiały odłożyć rodaczka najgorszej zawodniczki w finale, Kwon Eunji, Amerykanka Mary Carolynn Tucker i Francuzka Oceanne Muller.

Faworytką rywalizacji o medale była Norweżka Jeanette Hegg Duestad, która w kwalifikacjach ustanowiła nowy rekord olimpijski. Ostatecznie w finale znalazła się tuż za podium. Na nim zameldowały się najgorsze zawodniczki z eliminacji, bowiem wszystkie medalistki zajęły w nich trzy ostatnie miejsca. O złotym medalu zadecydował ostatni strzał w wykonaniu Rosjanki, występującej pod olimpijską flagą, w którym zdobyła 8,9 pkt.

Qian Yang uzyskała w finale najwyższy wynik, bijąc jednocześnie rekord olimpijski - 251,8 pkt.