Białorusinka znów się męczyła. Pewny awans Elise Mertens

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka

Białorusinka Aryna Sabalenka kolejny mecz w Australian Open 2022 rozpoczęła od przegrania pierwszego seta, by następnie zdobyć dwa kolejne. Bez problemów awans wywalczyła belgijska tenisistka Elise Mertens.

Aryna Sabalenka (WTA 2) okrutnie męczy się na początku sezonu. Przed Australian Open nie wygrała meczu w dwóch turniejach w Adelajdzie. W Melbourne ma za sobą trzy spotkania, w których wróciła po przegraniu pierwszego seta. W starciach z Australijką Storm Sanders i Chinką Xiyu Wang popełniła odpowiednio 12 i 19 podwójnych błędów. Wcześniej zrobiła ich 21 w konfrontacji ze Szwedką Rebeccą Peterson w Adelajdzie. W sobotę Białorusinka pokonała 4:6, 6:3, 6:1 Marketę Vondrousovą (WTA 41).

- Cieszę się, że tym razem popełniłam tylko 10 podwójnych błędów - mówiła Sabalenka po spotkaniu z Czeszką. W ciągu godziny i 49 minut Białorusinka odparła cztery z sześciu break pointów i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Naliczono jej 36 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Vondrousovej zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i 29 pomyłek. Czeszka jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką olimpijską igrzysk w Tokio.

Sabalenka wyrównała swój najlepszy wynik w Melbourne z ubiegłego sezonu. O ćwierćfinał zmierzy się z Kaią Kanepi (WTA 115), która zwyciężyła 2:6, 6:2, 6:0 Maddison Inglis (WTA 133). W trwającym 91 minut meczu Estonka zgarnęła 22 z 26 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Została przełamana cztery razy, a sama zamieniła na przełamanie siedem z dziewięciu okazji. Pokusiła się o 24 kończące uderzenia przy 28 niewymuszonych błędach. Australijka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

Kanepi po dwa razy grała w ćwierćfinale Rolanda Garrosa, Wimbledonu i US Open. W sobotę 36-letnia Estonka po raz pierwszy awansowała do IV rundy Australian Open. Sabalenka w ubiegłym sezonie doszła do półfinału Wimbledonu i US Open. W 2021 roku Kanepi pokonała Białorusinkę w Melbourne w turnieju rangi WTA 500.

Elise Mertens (WTA 26) w 70 minut wygrała 6:2, 6:2 z Shuai Zhang (WTA 74). Belgijka wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 13 kończących uderzeń przy dziewięciu niewymuszonych błędach. Chinka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Zhang jest ćwierćfinalistką Australian Open z 2016 roku. Mertens w Melbourne osiągnęła półfinał w 2018.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów australijskich sobota, 22 stycznia

III runda gry pojedynczej kobiet:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Marketa Vondrousova (Czechy, 31) 4:6, 6:3, 6:1 Elise Mertens (Belgia, 19) - Shuai Zhang (Chiny) 6:2, 6:2 Kaia Kanepi (Estonia) - Maddison Inglis (Australia, WC) 2:6, 6:2, 6:0