Ashleigh Barty zakończyła marsz Hiszpanki. Australijka w czwartym finale w 2021 roku

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RODRIGO JIMENEZ / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
PAP/EPA / RODRIGO JIMENEZ / Na zdjęciu: Ashleigh Barty

Ashleigh Barty zakończyła marsz hiszpańskiej tenisistki w turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Australijka awansowała do czwartego finału w 2021 roku.

W czwartek spotkały się Ashleigh Barty i Paula Badosa (WTA 62), która do półfinału w Madrycie doszła jako pierwsza w historii hiszpańska singlistka. Liderka rankingu zatrzymała reprezentantkę gospodarzy. Australijka wygrała 6:4, 6:3 i awansowała do czwartego finału w sezonie. Triumfowała w Melbourne (Yarra Valley Classic), Miami i Stuttgarcie.

W I secie Badosa stawiła liderce rankingu twardy opór. Dotrzymywała utytułowanej rywalce kroku w wymianach, które były ciekawe, ze zmianami rytmu i kierunków, z niewielką liczbą prostych błędów. Dopiero w końcówce Barty znalazła sposób na waleczną Hiszpankę.

W pierwszych siedmiu gemach żadna z tenisistek nie miała szansy na przełamanie. Australijka wypracowała sobie break pointa na 5:3 po podwójnym błędzie rywalki. Liderka rankingu zmarnowała go wyrzucając forhend. W newralgicznym momencie Badosę zawiódł serwis. W 10. gemie Hiszpanka w świetnym stylu obroniła dwie piłki setowe (kros bekhendowy, drajw wolej forhendowy), ale przy trzeciej popełniła podwójny błąd.

Na początku II partii nastąpiły dwa przełamania. Najpierw serwis straciła Barty, która naciskana przez rywalkę zepsuła slajsa. W drugim gemie serię błędów popełniła Badosa. Hiszpanka pogubiła się i po podwójnym błędzie przegrywała 1:3. Tenis reprezentantki gospodarzy nie był już na tak dobrym poziomie, jak w I secie. W jej poczynania wkradł się chaos, coraz częściej brakowało jej cierpliwości.

Barty grała równo i nie miała większych przestojów. Różnicę zrobiła groźnymi slajsami, którymi wyprowadzała rywalkę z równowagi, świetnymi krosami i bardzo dobrymi serwisami. Badosa zerwała się jeszcze do walki, ale jej entuzjazm osłabł, gdy w piątym gemie zmarnowała trzy break pointy. Barty do końca utrzymała przewagę przełamania. Spotkanie zakończyła asem.

W trwającym 75 minut meczu Barty zaserwowała sześć asów i zdobyła 26 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała trzy z sześciu szans na przełamanie. Australijka posłała 30 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Badosa miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Było to drugie spotkanie tych tenisistek. Miesiąc temu w ćwierćfinale w Charleston z wygranej cieszyła się Badosa. Poza tym Barty w tym roku doznała jeszcze tylko dwóch porażek, z Karoliną Muchovą (Australian Open) i Danielle Collins (Adelajda). Bilans meczów Australijki to 25-3 (najwięcej zwycięstw spośród wszystkich tenisistek na poziomie WTA Tour).

Barty na kortach ziemnych w Europie jest niepokonana od 16 meczów. W Madrycie w III rundzie wyeliminowała Igę Świątek, która na pomarańczowej mączce miała serię 18 z rzędu wygranych setów. Australijka powalczy o 12. singlowy tytuł w głównym cyklu (bilans finałów 11-5).

W sobotnim finale Barty zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką, z którą ma bilans meczów 4-3. W tym roku Australijka była górą w ćwierćfinale w Miami i w finale w Stuttgarcie, za każdym razem w trzech setach.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania) WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 2,549 mln euro czwartek, 6 maja