ATP Bastad: Soderling w półfinale

Pierwszy z dwóch Szwedów, którzy znaleźli się w ćwierćfinale Catella Swedish Open - Robin Soderling, awansował do kolejnej rundy. O prawo gry w półfinale zagra jeszcze drugi z zawodników gospodarzy - Andreas Vinciguerra.

W swoim ćwierćfinałowym spotkaniu, Robin Soderling stanął przed trudnym zadaniem. Po drugiej stronie siatki stał bowiem nie kto inny jak Nicolas Almagro, który w pierwszej rundzie turnieju wyeliminował żegnającego się z zawodowym tenisem Marata Safina. Po tamtym spotkaniu Safin określił Hiszpana jako "jednego z najlepszych specjalistów od gry na mączce". Słowa byłego numeru jeden światowych rankingów brzmiały bardzo wymownie. Pupil szwedzkiej publiczności - Robin Soderling - nie zważając na opinię Safina, rozpoczął mecz bez kompleksów. W pierwszych trzech gemach, wygranych przez Soderlinga, Hiszpan nie miał kompletnie nic do powiedzenia. Szwed grał ofensywnie, nie popełniał właściwie niewymuszonych błędów. Szybko objął prowadzenie 3:0. Nicolas Almagro, który bez przerwy motywował się do lepszej gry, zdołał jednak odrobić tą stratę i wyrównać stan meczu. W decydującej części seta obaj tenisiści stosunkowo pewnie utrzymywali swoje podania. Gdy wydawało się, że o rozstrzygnięciu pierwszej partii zadecyduje tie break, Szwed przełamał podanie rywala i zakończył pierwszą partię.

Rozwścieczony Almagro nie zamierzał jednak ulegać Soderlingowi i fanatycznie dopingującej mu publiczności. Drugi set był ponownie wyrównany, a o jego rozstrzygnięciu zadecydował w ogromnym stopniu ósmy gem. Wtedy bowiem serwujący Almagro nie zdołał utrzymać swojego podania. Skoncentrowany Soderling zakończył set, a zarazem mecz, wygraniem swojego gema serwisowego.

Poziom meczu był zadowalający. Soderling wiele punktów zdobył serwisem - wygrywającym bądź też za sprawą niedokładnego returnu Hiszpana. W walce o finał Robin Soderling zmierzy się z Austriakiem Jurgenem Melzerem lub Szwedem Andreasem Vinciguerrą.