ATP Madryt: Alexander Zverev rozbił Denisa Shapovalova w półfinale młodych

Getty Images / Denis Doyle / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev awansował do finału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie. W sobotnim półfinale 21-letni Niemiec w dwóch setach pokonał młodszego o dwa lata Denisa Shapovalova.

W sobotni wieczór na korcie im. Manolo Santany rządziła młodość. W półfinale turnieju ATP Masters w Madrycie zmierzyli się 21-letni Alexander Zverev i 19-letni Denis Shapovalov. Obaj to tenisiści o ogromnym potencjale i są kreowani na przyszłe wielkie gwiazdy męskich rozgrywek. Grają atrakcyjny i ofensywny tenis, dlatego ten mecz zapowiadał się bardzo ciekawie.

I w początkowej fazie był to niezwykle interesujący pojedynek. Obaj starali się grać agresywnie, ale nie popełniali przy tym wielu błędów. Shapovalov, który rozgrywał pierwszy w karierze półfinał imprezy głównego cyklu odbywającej się na kortach ziemnych, nie przestraszył się rangi spotkania i dzielnie walczył z faworyzowanym oraz bardziej doświadczonym przeciwnikiem.

Mecz był wyrównany, lecz tylko przez pierwsze 30 minut. Wówczas Zverev całkowicie przejął inicjatywę, a Shapovalov zaczął popełniać wiele niewymuszonych błędów. Od stanu 3:4 Niemiec zdobył siedem gemów z rzędu i ostatecznie zwyciężył 6:4, 6:1.

Spotkanie trwało 57 minut. W tym czasie Zverev zaserwował dwa asy, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, uzyskał cztery breaki, posłał osiem zagrań kończących, popełnił 13 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 55 punktów, o 22 więcej od rywala. Shapovalovowi natomiast zapisano siedem uderzeń wygrywających oraz 21 pomyłek własnych.

Dla Zvereva, który w zeszłym tygodniu zwyciężył w Monachium, to ósmy wygrany mecz z rzędu. Niemiec po raz czwarty w karierze awansował do finału imprezy rangi ATP World Tour Masters 1000 (w zeszłym sezonie triumfował w Rzymie i w Montrealu, a w kwietniu przegrał mecz o tytuł w Miami). Łącznie dla Niemca to 12. finał w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć ósme mistrzostwo.

W niedzielnym meczu o tytuł Mutua Madrid Open (początek o godz. 18:30 czasu polskiego) Zverev zagra z Dominikiem Thiemem. Z Austriakiem ma bilans 1-4, w tym 0-3 na kortach ziemnych.