Finały ATP World Tour: Roger Federer pokonał Marina Cilicia i zakończył fazę grupową bez porażki

Roger Federer bez porażki zakończył zmagania w Grupie B w rozgrywanych na korcie twardym w Londynie Finałach ATP World Tour. W czwartek Szwajcar w trzech setach pokonał Marina Cilicia.

Wychodząc na kort, Roger Federer wiedział, że bez względu na wynik, ma zapewniony awans do półfinału Finałów ATP World Tour 2017. Marin Cilić z kolei nie miał już szans na miejsce w najlepszej "czwórce" i walczył o premierowe zwycięstwo. Dla obu teoretycznie był to mecz "o pietruszkę". W praktyce jednak grali o 200 punktów i 191 tys. dolarów - bo na tyle wyceniany jest wygrany pojedynek w grupie w londyńskim turnieju.

Federer mógł rozpocząć czwartkowy mecz od przełamania, ale w gemie otwarcia nie wykorzystał trzech break pointów. W gemie numer dziewięć zmarnował kolejną okazję na breaka. O losach premierowej partii ostatecznie decydować musiał tie break, w którym lepszy okazał się Cilić. Chorwat przy stanie 5-5 posłał znakomity return, co dało mu setbola, przy którym zagrał kończący forhend.

Szwajcar posiadał inicjatywę, ale długo nie mógł jej przełożyć na pozytywny wynik. Marnował break pointy, a w wymianach popełniał błędy. Łatwo było dostrzec, że nie jest optymalnie dysponowany. Cilić natomiast starał się z całych sił. Chciał odnieść pierwsze zwycięstwo i w nieco lepszym humorze udać się na zasłużony urlop.

Jednak zwycięzcą został Federer, który w końcu potwierdził przewagę. W końcówce drugiego seta Szwajcar wywalczył w końcu przełamanie i wygrał tę odsłonę 6:4. Trzecia partia to już pełna dominacja tenisisty z Bazylei. Najstarszy uczestnik turnieju łatwo wyszedł na prowadzenie 3:0, następnie podwyższył na 5:1, by wygrać 6:1.

Mecz trwał godzinę i 54 minuty. W tym czasie Federer zaserwował 17 asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów, posłał 33 zagrania kończące i popełnił 30 niewymuszonych błędów. Ciliciowi natomiast zapisano 12 asów, 36 uderzeń wygrywających i 43 pomyłki własne.

Tym samym Szwajcar awansował do półfinału po raz 14. w 15. startach w Finałach ATP World Tour. Fazę grupową bez porażki zakończył dziesiąty raz - poprzednio w sezonach 2002-06, 2010-11 i 2014-15.

- To był trudny mecz. W pierwszym secie nie wykorzystałem swoich szans, a w tie breaku on zagrał lepiej. Wiedziałem, że nawet w przypadku porażki nie pojadę do domu, więc mogłem grać bardziej rozluźniony. W takiej sytuacji gra się swobodniej - mówił Helwet, który o finał, w sobotę, zagra z Dominikiem Thiemem bądź z Davidem Goffinem.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania) Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 8 mln dolarów czwartek, 16 listopada