Rewelacja! Polka dwa mecze od tytułu

Getty Images / Paul Kane/Getty Images) / Katarzyna Piter

Katarzyna Piter i Fanny Stollar zameldowały się w półfinale turnieju WTA 250 w Kantonie. Polsko-węgierska para pokonała w dwóch setach Janę Fett i Jessikę Ponchet.

To kolejne zmagania w tym sezonie, w których Katarzyna Piter występuje w duecie z Fanny Stollar. Polka i Węgierka wygrały dotąd przede wszystkim zawody rangi WTA 250 w Budapeszcie, ale najlepsze okazywały się też w turniejach WTA 125 w Walencji i Guadalajarze, a także podczas ITF-a W100 na Gran Canarii.

W Kantonie w 1. rundzie Piter i Stollar miały grać z rozstawionymi z "2" Aldilą Sutjiadi i Yifan Xu, ale te wycofały się ze startu. Ostatecznie po super tie-breaku wyeliminowały Ellę Seidel i Kathinkę von Deichmann. Czwartkowe rywalki Polki i Węgierki - Jana Fett i Jessika Ponchet - w pierwszym meczu odprawiły natomiast Anastazję Detiuc i Sabrinę Santamarię.

Ćwierćfinałowe spotkanie rozpoczęło się od czterech break pointów dla Piter i Stollar, jednak Fett i Ponchet wyszły z opresji, a następnie to one nie wykorzystały jednej szansy. W kolejnym gemie polsko-węgierska dwójka dopięła już swego i zdobyła przełamanie, a chwilę później wygrała przy swoim serwisie od stanu 15:40.

Prowadzenie Piter i Stollar straciły już na samym finiszu pierwszego seta. Przy 5:4 miały dwie piłki setowe, ale drugą przy równowadze. W tamtej akcji to Fett i Ponchet był lepsze, odrabiając straty. Chorwatka i Francuzka mogły zamknąć seta wynikiem 7:5, ale również zmarnowały dwie okazje.

Do wyłonienia triumfatorek pierwszej odsłony potrzebny był zatem tie-break. Jego w piorunującym stylu rozpoczęły Piter i Stollar, które wypracowały sobie wynik 4:1. Fett i Ponchet zniwelowały część różnicy, ale na nic to się nie zdało. Ostatecznie Polka i Węgierka wygrały 7:3, zbliżając się do końcowej wiktorii.

Druga odsłona rywalizacji nie mogła się rozpocząć lepiej dla Piter i Stollar, które odskoczyły na 2:0. Fett i Ponchet momentalnie odrobiły różnicę i na tablicy widniał rezultat 2:2. Od tego stanu całkowitą kontrolę nad wydarzeniami na korcie przejęły Polka z Węgierką, które zwyciężyły cztery kolejne gemy, a w efekcie cały pojedynek.

Piter i Stollar tym samym awansowały do najlepszej czwórki turnieju WTA 250 w Kantonie. W potyczce o finał przeciwniczkami polsko-węgierskiej dwójki będą Emily Appleton i Qianhui Tang.

Guangzhou Open, Kanton (Chiny)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 267 tys. dolarów
czwartek, 24 października

Ćwierćfinał gry podwójnej:

Katarzyna Piter (Polska) / Fanny Stollar (Węgry) - Jana Fett (Chorwacja, ALT) / Jessika Ponchet (Francja, ALT) 7:6(3), 6:2