Włoski rekordzista Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Jannika Sinnera

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Jannik Sinner
PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Jannik Sinner

Jannik Sinner bez straty seta pokonał Bena Sheltona w IV rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2024. Tym samym został pierwszym w dziejach Włochem, który trzykrotnie awansował do ćwierćfinału tego turnieju.

W drodze do IV rundy Wimbledonu 2024 Ben Shelton wygrał trzy pięciosetowe mecze. W niedzielę, gdy zmierzył się z Jannikiem Sinnerem, rywalizował tylko przez trzy partie, ale jednocześnie opuszczał kort jako pokonany. Oznaczony numerem 14. Amerykanin przegrał bowiem z najwyżej rozstawionym Włochem 2:6, 4:6, 6:7(9).

Dwa pierwsze sety niedzielnego meczu były jednostronne. Sinner, lider rankingu ATP, łatwo wygrywał gemy przy własnym serwisie, sam trzykrotnie znalazł sposób na przełamanie podania rywala i po niespełna 70 minutach rywalizacji znalazł się o krok od sukcesu.

Najwięcej emocji dostarczyła trzecia odsłona, która na dobrą sprawę powinna była zakończyć się zwycięstwem Sheltona. Jednak Amerykanin najpierw roztrwonił prowadzenie 3:0, następnie, w 12. gemie, nie wykorzystał setbola, a w tie breaku zmarnował trzy kolejne piłki setowe. To się na nim zemściło, bo przy meczbolu dla Sinnera popełnił podwójny błąd serwisowy i musiał pogodzić się z porażką.

Mecz trwał dwie godziny i dziewięć minut. W tym czasie Sinner zaserwował siedem asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z sześciu break pointów, posłał 28 zagrań kończących i popełnił 29 niewymuszonych błędów. Z kolei Sheltonowi zapisano 15 asów, 27 uderzeń wygrywających oraz 37 pomyłek własnych.

Tym samym 22-latek z San Candido został pierwszym w historii reprezentantem swojego kraju, który osiągnął trzy ćwierćfinały Wimbledonu (poprzednio do tej fazy dotarł w sezonach 2022-23). Łącznie dla niego to ósmy w karierze awans do 1/4 finału turnieju wielkoszlemowego i w dziejach włoskiego tenisa ustępuje jedynie Nikoli Pietrangelemu (dziesięć).

Wygrywając w niedzielę, Sinner podwyższył na 3-1 bilans pojedynków z Sheltonem. Jego kolejnym rywalem będzie Grigor Dimitrow bądź Danił Miedwiediew.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów niedziela, 7 lipca

IV runda gry pojedynczej: Jannik Sinner (Włochy, 1) - Ben Shelton (USA, 14) 6:2, 6:4, 7:6(9)

[url=/tenis/1130851/wimbledon-program-i-wyniki-mezczyzn-drabinka]Program i wyniki turnieju mężczyzn

[/url]ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro". Mecz z Francją dał mu do myślenia. "Nie rozumiem"