Gigantyczna sensacja na Wimbledonie!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MAST IRHAM  / Qinwen Zheng
PAP/EPA / MAST IRHAM / Qinwen Zheng

Największym zaskoczeniem pierwszego dnia turnieju głównego kobiet w Wimbledonie była porażka Qinwen Zheng z kwalifikantką Lulu Sun. Ze zwycięstw cieszyły się między innymi Jasmine Paolini, Maria Sakkari i Paula Badosa.

Rozstawiona z numerem ósmym Qinwen Zheng nie poradziła sobie z 23-letnią Lulu Sun. Australijka dostała się do turnieju głównego przez kwalifikacje i jak się okazało, nabrała rozpędu. Finalistka tegorocznego Australian Open zwyciężyła w pierwszym secie, ale okazała się to jedyna partia, którą rozstrzygnęła na swoją korzyść w Wimbledonie. Lulu Sun odwróciła wynik i sprawiła największą niespodziankę w poniedziałek w Londynie.

W drabince nie ma już także Karoliny Muchovej. Powracająca po kontuzji tenisistka wydawała się być jeszcze w poprzednim tygodniu w formie, która pozwoli namieszać w Wimbledonie. Nic jednak z tego. Karolina Muchova przegrała w dwóch setach z Paulą Badosa, która coraz częściej notuje wyniki nawiązujące do najlepszego okresu w karierze.

Przez pierwszą rundę przedostały się rozstawione w najlepszej dziesiątce Jasmine Paolini i Maria Sakkari. Włoszka wygrała w dwusetowym meczu z Sarą Sorribes. Z kolei Greczynka przerwała pasmo czterech porażek w pojedynku przeciwko McCartney Kessler. Kwalifikantka ze Stanów Zjednoczonych urwała Marii Sakkari tylko cztery gemy w dwóch setach.

Dwie inne rozstawione tenisistki odpadły. Mirra Andriejewa przegrała w najpóźniej zakończonym meczu dnia z Brendą Fruhvirtovą, choć w pierwszym secie była lepsza 6:1. Później Czeszka podniosła się i odwróciła los meczu. Sorana Cirstea poniosła porażkę z Sonay Kartal ku zadowoleniu gospodarzy Wimbledonu.

Naomi Osaka, która wystartowała w turnieju głównym z "dziką kartą", zwyciężyła w nierównym meczu z Dianą Parry. Nierównym, ponieważ inicjatywa przechodziła z seta na set z jednej na drugą stronę siatki. W trzeciej partii lepsza była Naomi Osaka i wyeliminowała Francuzkę z drabinki.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów poniedziałek, 1 lipiec

I runda gry pojedynczej:

Jasmine Paolini (Włochy, 7) - Sara Sorribes (Hiszpania) 7:5, 6:3 Lulu Sun (Australia, Q) - Qinwen Zheng (Chiny, 8) 4:6, 6:2, 6:4 Maria Sakkari (Grecja, 9) - McCartney Kessler (USA, Q) 6:3, 6:1 Madison Keys (USA, 12) - Martina Trevisan (Włochy) 6:4, 7:6 (4) Daria Kasatkina (14) - Shuai Zhang (Chiny) 6:3, 6:0 Marta Kostiuk (Ukraina, 18) - Rebecca Sramkova (Słowacja) 6:3, 6:2 Emma Navarro (USA, 19) - Qiang Wang (Chiny) 6:0, 6:2 Brenda Fruhvirtova (Czechy) - Mirra Andriejewa (24) 1:6, 6:3, 6:2 Anastazja Pawluczenkowa (25) - Taylor Townsend (USA) 7:6 (4), 6:1 Linda Noskova (Czechy, 26) - Sara Errani (Włochy) 7:6 (3), 6:1 Dajana Jastremska (Ukraina, 28) - Nadia Podoroska (Argentyna) 6:1, 7:6 (1) [b]Sonay Kartal (Wielka Brytania, Q) - Sorana Cirstea (Rumunia, 29) 3:6, 6:2, 6:0[/b] Lin Zhu (Chiny) - Irina-Camelia Begu (Rumunia) 6:0, 6:4 Greet Minnen (Belgia) - Heather Watson (Wielka Brytania, WC) 7:5, 6:4 Warwara Graczewa (Francja) - Łesia Curenko (Ukraina) 6:3, 6:1 Anca Todoni (Rumunia, Q) - Olga Danilović (Serbia, LL) 7:5, 6:1 Elise Mertens (Belgia) - Nao Hibino (Japonia) 2:6, 6:2, 6:4 Arantxa Rus (Holandia) - Yue Yuan (Chiny) 6:2, 6:3 Diana Sznaider - Karolina Pliskova (Czechy) 4:6, 6:4, 7:5 Yafan Wang (Chiny) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 6:0, 3:6, 6:4 Naomi Osaka (Japonia, WC) - Diane Parry (Francja) 6:1, 1:6, 6:4 Clara Burel (Francja) - Eva Lys (Niemcy, Q)  6:2, 6:4 Daria Saville (Australia) - Peyton Stearns (USA) 6:4, 6:2 Donna Vekić (Chorwacja) - Xinyu Wang (Chiny) 3:6, 6:3, 6:4 Erika Andriejewa (LL) - Emina Bektas (USA) 7:6 (5), 3:6, 6:3 Julija Starodubcewa (Ukraina, Q) - Alison van Uytvanck (Belgia) 6:4, 6:3 Sloane Stephens (USA) - Elsa Jacquemot (Francja, Alt) 6:3, 6:3 Yuriko Miyazaki (Wielka Brytania, WC) - Tamara Korpatsch (Niemcy) 6:2, 6:1 Bianca Andreescu (Kanada) - Jaqueline Cristian (Rumunia) 6:4, 6:2 Paula Badosa (Hiszpania) - Karolina Muchova (Czechy) 6:3, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Czytaj także: Tego Australian Open nie zapomni! Najpierw tytuł z Polakiem, teraz kolejny triumf Czytaj także: Forbes ujawnił zarobki tenisistów. Iga Świątek w czołówce zestawienia