Faworyci wystartowali bez strat. Danił Miedwiediew wygrał na 100-lecie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

W pierwszym meczu na 100-lecie istnienia kortu nr 1 Wimbledonu Danił Miedwiediew pokonał Aleksandara Kovacevicia i awansował do II rundy The Championships 2024. Bez straty seta wygrali też Casper Ruud i Grigor Dimitrow.

W tym roku Wimbledon obchodzi rocznicę 100-lecia istnienia kortu nr 1. W pierwszym meczu w ten jubileusz zmierzyli się Danił Miedwiediew i Aleksandar Kovacević. Pojedynek jednak nie zapisze się w historii jako jeden z najbardziej pamiętnych, jakie zostały rozegrane na drugiej co do ważności londyńskiej arenie. Rozstawiony z numerem piątym moskwianin znakomicie wypełnił bowiem rolę faworyta i zwyciężył 6:3, 6:4, 6:2.

Miedwiediew kontrolował losy meczu od pierwszej do ostatniej piłki. Tenisista z Moskwy rozpoczął spotkanie od przełamania i utrzymywał wysoki poziom. Łącznie uzyskał cztery breaki, a sam ani razu nie oddał podania. Do tego zapisał na swoim koncie 16 asów oraz 33 zagrania wygrywające i po niespełna 110 minutach rywalizacji zameldował się w II rundzie.

Casper Ruud nie wziął udziału w żadnym turnieju przygotowawczym przed Wimbledonem, ale nie przeszkodziło mu to w rozpoczęciu rywalizacji w The Championships od zwycięstwa. Rozstawiony z numerem ósmym Norweg zaserwował 13 asów, wykorzystał trzy z 13 break pointów i pokonał 7:6(2), 6:4, 6:4 kwalifikanta Alexa Bolta. Jego kolejnym rywalem będzie Fabio Fognini. Włoski weteran ograł Lukę van Assche'a, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji.

Bez straty seta wygrał także Grigor Dimitrow. Oznaczony numerem dziesiątym Bułgar posłał 16 asów oraz 45 uderzeń kończących i pokonał 6:3, 6:4, 7:5 Dusana Lajovicia. W II rundzie tenisista z Chaskowa zmierzy się z Junchengiem Shangiem. Chińczyk okazał się lepszy od Cristiana Garina, kwalifikanta.

W trzech partiach swój pojedynek zakończył również Zhizhen Zhang. Rozstawiony z numerem 32. Chińczyk odprawił z kwitkiem zawodnika z eliminacji Maxime'a Janviera i o awans do 1/16 finału zmierzy się z Janem-Lennardem Struffem. Niemiec potrzebował czterech setów, by uporać się z Fabianem Marozsanem.

Pierwszym tenisistą, który wygrał mecz w Wimbledonie 2024, odrabiając stratę 0-2 w setach, został Frances Tiafoe. Amerykanin, turniejowa "29", ograł 6:7(5), 2:6, 6:1, 6:3, 6:3 Matteo Arnaldiego i w 1/32 finału stanie naprzeciw Borny Coricia. Chorwat pokonał 6:3, 7:6(2), 6:3 gracza z eliminacji, Felipe Meligeniego Alvesa.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów poniedziałek, 1 lipca

I runda gry pojedynczej: Danił Miedwiediew (5) - Aleksandar Kovacević (USA) 6:3, 6:4, 6:2 Casper Ruud (Norwegia, 8) - Alex Bolt (Australia, Q) 7:6(2), 6:4, 6:4 Grigor Dimitrow (Bułgaria, 10) - Dusan Lajović (Serbia) 6:3, 6:4, 7:5 Frances Tiafoe (USA, 29) - Matteo Arnaldi (Włochy) 6:7(5), 2:6, 6:1, 6:3, 6:3 Zhizhen Zhang (Chiny, 32) - Maxime Janvier (Francja, Q) 7:6(4), 6:3, 6:2 Jan-Lennard Struff (Niemcy) - Fabian Marozsan (Węgry) 6:4, 6:7(4), 6:2, 6:3 Juncheng Shang (Chiny) - Cristian Garin (Chile, Q) 7:5, 6:4, 6:4 Borna Corić (Chorwacja) - Felipe Meligeni Alves (Brazylia, Q) 6:3, 7:6(2), 6:3 Fabio Fognini (Włochy) - Luca van Assche (Francja, LL) 6:1, 6:3, 7:5