Sara Takanashi i Taku Takeuchi ze złotymi medalami mistrzostw Japonii w Hakubie

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / Na zdjęciu: Sara Takanashi
East News / Na zdjęciu: Sara Takanashi

Taku Takeuchi wygrał na normalnej skoczni w Hakubie (K90, HS98) mistrzostwa Japonii w skokach narciarskich. W konkursie kobiet zwyciężyła Sara Takanashi.

Na półmetku prowadził Junshiro Kobayashi. Obrońca mistrzowskiego tytułu w drugiej rundzie miał jednak dziewiąty rezultat. Najlepszy zawodnik kwalifikacji spadł na czwarte miejsce. Taku Takeuchi po pierwszej serii tracił do Kobayashiego 4,7 punktu. W następnej części zmagań uzyskał czwarty wynik i zdobył złoty medal. Urodzony w 1987 roku zawodnik poprzednio wygrał mistrzostwa Japonii w 2016 roku. Wówczas triumfował na dużej skoczni.

Osiem dziesiątych punktu mniej niż zwycięzca zdobył srebrny medalista Yukiya Sato. Najdłuższy skok konkursu wykonał Daiki Ito. W drugiej serii 32-letni skoczek uzyskał 95,5 metra. Z dziewiątego miejsca zdecydowanie awansował - na trzeci stopień podium. Piąty był Kenshiro Ito, a szósty - Kento Sakuyama.

Z trzydziestym rezultatem do drugiej serii zakwalifikował się Noriaki Kasai. 46-latek ostatecznie został sklasyfikowany na 26. miejscu. W trzeciej dziesiątce znalazł się też między innymi Shohei Tochimoto (22. lokata). Poza czołową trzydziestką byli Yuken Iwasa (31.) oraz Kazuyoshi Funaki (33.). Z powodu kontuzji kolana w rywalizacji nie wziął udziału triumfator Summer Nordic Festival 2018 - Ryoyu Kobayashi.

Zawodnicy z najlepszej dziesiątki w pierwszej odsłonie startowali z szesnastej belki, a w drugiej - z trzynastej.

7[url=/skoki-narciarskie/naoki-nakamura]Naoki Nakamura[/url]84,5/93,5227
8Minato Mabuchi91,5/85222
9[url=/tomofumi-naito]Tomofumi Naito[/url]91,5/84221,9
10Hiroaki Watanabe85/91,5219,1

Tytuł mistrzyni kraju obroniła Sara Takanashi. Kobietom udało się rozegrać jedną rundę. Drugą przerwano z powodu silnego wiatru. Rekordzistka pod względem liczby zwycięstw w konkursach Pucharu Świata jako jedyna startowała z dziewiętnastej belki. Pozostałe skoczkinie ruszały z rozbiegu wyższego o dwa stopnie. Takanashi wygrała z dorobkiem 128,4 punktu. Na drugim stopniu podium stanęła Yuki Ito (113,9). Trzecia była Kaori Iwabuchi (111).