MŚ w Lahti: Dawid Kubacki z pewnym awansem. Sensacyjny zwycięzca kwalifikacji

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Pekka Sipola
PAP/EPA / Pekka Sipola

Dawid Kubacki zajął 9. miejsce w kwalifikacjach do indywidualnego konkursu na Salpausselce (HS 130) podczas MŚ w Lahti. Sensacyjnym triumfatorem został 17-letni Fin Antti Altto. Z czołowej dziesiątki PŚ najdalej skoczył Peter Prevc (127,5 metra).

Zgodnie z regulaminem obowiązującym na mistrzostwach świata Stefan Horngacher, szkoleniowiec Polaków, mógł zgłosić do kwalifikacji 4 swoich podopiecznych. Austriak, mimo dobrych skoków na treningach Jana Ziobry, zdecydował się nie zmieniać składu w porównaniu z rywalizacją na obiekcie normalnym.

Tym samym na liście startowej środowych kwalifikacji na Salpausselce(HS130) z Biało-Czerwonych znaleźli się Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot i Kamil Stoch. O awans do zawodów musiał jednak powalczyć tylko pierwszy z wymienionych. Kot, Stoch oraz Żyła, który wykorzystał absencję Domena Prevca, mieli zapewniony udział w głównym konkursie z racji miejsc w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Środowe eliminacje poprzedziła seria próbna. W niej najlepiej z Polaków zaprezentował się Dawid Kubacki, który po skoku na 120,5 metra zajął 3. miejsce. Na 8. pozycji sklasyfikowano Kamila Stocha. Wygrał Peter Prevc (125,5 metra). W treningu zawodnicy zmagali się z trudnymi warunkami atmosferycznymi, bowiem mocno padał deszcz.

W samych kwalifikacjach aura także nie rozpieszczała zawodników. Co prawda wiatr sprzyjał, ale wiał z różną siłą (uśrednione pomiary od 0,4 do 1,2 m/s pod narty), a do tego nadal w rywalizacji przeszkadzał deszcz, a później również deszcz ze śniegiem.

W tych warunkach niespodziewanie najlepiej odnalazł się Fin Antti Aalto. Młody reprezentant gospodarzy wykorzystał wiatr pod narty (odjęte 9,1 punktu) i po skoku na 128,5 metra został zwycięzcą kwalifikacji. Nieco słabiej niż w treningach wypadł Dawid Kubacki. W teoretycznie dobrych warunkach (odjęte 9 punktów) nowotarżanin uzyskał 119 metrów i został sklasyfikowany na 9. pozycji ex aequo z Japończykiem Noriakim Kasai.

Za nieregulaminowy sprzęt zdyskwalifikowani zostali Kanadyjczyk Joshua Maurer oraz Bułgar Vladimir Zografski. Zarówno zawodnicy, którzy walczyli o awans do konkursu, jak i skoczkowie z czołowej dziesiątki PŚ startowali z 10. belki.

Wśród zawodników zwolnionych z kwalifikacji najlepiej spisał się triumfator serii próbnej Peter Prevc (127,5 metra). Z trójki Polaków najdalej skoczył Piotr Żyła (121,5 metra). Złoty medalista ze skoczni normalnej Stefan Kraft uzyskał 118,5 metra, a Kamil Stoch 113,5 metra. Przy skokach czołowej dziesiątki PŚ wzmógł się opad śniegu z deszczem przez co zawodnicy mieli problemy z dobrymi prędkościami na rozbiegu i dlatego ich skoki były dość krótkie.

Czwartkowa rywalizacja skoczków o medale ma rozpocząć się o 17:30 czasu polskiego. Godzinę wcześniej wyznaczono start serii próbnej. Relacja na żywo z treningu oraz konkursu na WP SportoweFakty.