Liga włoska: prawie idealny weekend dla Polek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Serie A / Na zdjęciu: Katarzyna Skowrońska-Dolata
Materiały prasowe / Serie A / Na zdjęciu: Katarzyna Skowrońska-Dolata

Druga kolejka włoskiej ekstraklasy przyniosła "polskim" ekipom niemal same zwycięstwa. Jedynie Zuzanna Efimienko z Metalleghe Sanitars Montichiari musiała przełknąć gorycz porażki.

Do polskiej środkowej trudno mieć pretensje za przegrany mecz, spisała się zdecydowanie lepiej od dużo bardziej doświadczonej koleżanki na środku siatki, Simona Gioli. Zuzanna Efimienko blokowała rywalki 4 razy i kończyła co trzecią piłkę w ataku, do tego punktowa zagrywka uzupełniła jej dorobek punktowy w postaci 8 "oczek". Ekipa z Montichiari po gładko przegranym pierwszym secie miała swoje szanse w kolejnych partiach, ale Sanji Malagurski zabrakło wsparcia zespołu w newralgicznych momentach, a w kadrze z Novary szalały Celeste Plak (20 pkt.) i Sara Bonifacio (13 pkt.).

Trudne chwile przeżywał mistrz Włoch, który przekonał się, że dwa wygrane sety jeszcze niczego nie przesądzają. Il Bisonte Firenze podniosło się po fatalnym drugim secie i zdecydowanie doprowadziło do piątej partii, a swój dzień miały Stephanie Enright i Indre Sorokaite (24 i 21 pkt.). Tie-break padł łupem Panter z Conegliano, ale dopiero po wyczerpującej walce na przewagi; gdyby nie doskonała zmiana, jaką dała Meksykanka Samantha Bricio, końcowy wynik mógłby być zgoła inny. To nie był najlepszy mecz Bereniki Tomsi (14 pkt.) atakującej z ledwie 28-procentową skutecznością, Katarzyna Skorupa musiała szukać skuteczniejszych opcji w ataku i znalazła je u Sereny Ortolani oraz Robin De Kruijf.

Specyficzny przebieg miało starcie Motyli z Busto Arsizio oraz Sudtirol Bolzano, w którym czołowe role odgrywają doskonale znane polskim kibicom Maret Balkestein-Grothues i Sanja Popović-Gamma. Zespół Agaty Witkowskiej wygrywał pewnie i wysoko dzięki nękaniu rywalek blokiem, jedynie w trzecim secie zapomniał, jak się skutecznie atakuje, a przeciwnik to szybko wykorzystał. Polska libero przyjęła 25 zagrywek (60 proc. odbioru pozytywnego i 44 perfekcyjnego), zaliczając tylko jeden błąd.

Tym razem szczęścia zabrakło ambitnej drużynie ze Scandicci, której siatkarki mimo aż czterech dwucyfrowych wyników punktowych uległy "Foppie". O zwycięstwie zespołu Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty zadecydowała większa efektywność ataku, mniejsza liczba błędów oraz sama polska atakująca (26 punktów, 56 proc. skuteczności).

Metalleghe Sanitars Montichiari - Igor Gorgonzola Novara 0:3 (16:25, 26:28, 23:25)

Montichiari: Busa, Dalia, Efimienko, Malagurski, Nikolić, Gioli, Ruzzini (libero) oraz Boldini, Lualdi

Novara: Plak, Bonifacio, Chirichella, Piccinini, Dijkema, Barun-Susnjar, Sansonna (libero) oraz Alberti, D'Odorico, Melissa, Pietersen

Sudtirol Bolzano - Unet Yamamay Busto Arsizio 1:3 (17:25, 18:25, 25:15, 13:25)

Bolzano: Grothues-Balkestein, Bauer, Pincerato, Popović-Gamma, Bartsch, Zambelli, Bruno (libero)

Busto Arsizio: Stufi, Signorile, Martinez, Vasilantonaki, Diouf, Pisani, Witkowska (libero) oraz Fiorin, Negretti, Moneta

Savino Del Bene Scandicci - Foppapedretti Bergamo 1:3 (19:25, 17:25, 25:16, 20:25)

Scandicci: Havlickocva, Adenizia, Loda, Arrighetti, Meijners, Rondon, Merlo (libero) oraz Crisanti, Zago, Cruz, Giampietri, Scacchetti

Bergamo: Partenio, Popović, Guiggi, Lo Bianco, Sylla, Skowrońska, Suelen (libero) oraz Mori, Gennari, Paggi

Il Bisonte Firenze - Imoco Volley Conegliano 2:3 (23:25, 15:25, 25:19, 25:19, 17:19)

Firenze: Sorokaite, Bechis, Bajramowa, Enright, Melandri, Repice, Parrocchiale (libero) oraz Brussa, Norgini, Pietrelli

Conegliano: Ortolani, Tomsia, Skorupa, Danesi, Costagrande, De Kruijf, De Gennaro (libero) oraz Bricio, Malinov, Cella, Barazza