Historia przemawia za Kamilem Stochem, ale nie do końca. Polak przełamie klątwę TCS?

Zdjęcie okładkowe artykułu: Agencja Gazeta / Marek Podmokły / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Agencja Gazeta / Marek Podmokły / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Kamil Stoch jechał do Soczi jako aktualny lider Pucharu Świata w skokach narciarskich, a także zwycięzca ostatnich zawodów przed ZIO. W Rosji zdobył dwa złote medale. Historia igrzysk nie do końca przemawia jednak za Polakiem.

Historia Pucharu Świata sięga sezonu 1979/1980. Tym samym pierwszym liderem klasyfikacji generalnej, który pojawił się na igrzyskach, był Hubert Neuper. Austriak wywalczył w Lake Placid srebro na dużej skoczni, na normalnej był natomiast szósty.

Zaledwie dwa razy zdarzyło się, aby aktualny lider PŚ nie zdobył medalu na igrzyskach. Stało się tak w Albertville w 1992 roku, gdzie Werner Rathmayr nie wystartował, a także czternaście lat później w Turynie. Tam Jakub Janda zajął dziesiąte miejsce na dużej skoczni i trzynaste na normalnej.

Trzech zawodników, będących liderami PŚ, może poszczycić się dubletem na igrzyskach. Jako pierwszy sztuki tej dokonał w 1988 roku Matti Nykanen. W 2010 roku wyczyn ten powtórzył Simon Ammann, a cztery lata później Kamil Stoch.

2014Kamil StochZłoty medalZłoty medal

Znacznie słabiej prezentowali się skoczkowie, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium w ostatnich zawodach Pucharu Świata rozgrywanych przed igrzyskami. Ciekawy jest przypadek Andreasa Widhoelzla. Cała reprezentacja Austrii tuż przed ZIO w Salt Lake City pojechała na PŚ do Japonii.

Dwie odległe podróże i duże zmiany strefy czasowej sprawiły, że faworyzowani Austriacy spisali się zdecydowanie poniżej oczekiwań, a Widhoelzl, zwycięzca zawodów w Sapporo, zajął 10. miejsce na skoczni normalnej i dopiero 24. na dużej.

Grono zawodników, którzy wygrali ostatni konkurs przed ZIO, a następnie sięgnęli po olimpijskie złoto jest bardzo wąskie. Należą do niego Jens Weissflog oraz Kamil Stoch, przy czym Polak dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium, a Niemiec raz - na dużej skoczni w Lillehammer.

2014WillingenKamil StochZłoty medalZłoty medal

Zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni to dla każdego skoczka duże wydarzenie. Jak się jednak okazuje, triumfatorzy tych prestiżowych zawodów, na igrzyskach radzili sobie w kratkę.

Ostatnim zawodnikiem, który wygrał TCS, a następnie sięgnął po medal na ZIO był Sven Hannawald. Niemiec triumfował we wszystkich czterech konkursach rozgrywanego w Niemczech i Austrii turnieju, a następnie w Salt Lake City zdobył srebro na normalnej skoczni.

Od tego czasu najbliżej medalu był Andreas Kofler, czwarty na dużej skoczni w Vancouver. W tym sezonie Kamil Stoch powtórzył wyczyn Svena Hannawalda. Czas pokaże, czy Polak zdoła przełamać nie najlepszą w ostatnich latach passę triumfatorów TCS na igrzyskach.