Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych i mniej znaczących ligach zagranicznych bramki zdobyli: Adam Matuszczyk (1.FC Köln), Łukasz Sosin (Áris Lemessoú) oraz Janusz Surdykowski (APÉP Kyperoúnta). W ten weekend debiutowali: Radosław Cierzniak (AS Alkí Larnaka), Patryk Aleksandrowicz (GS Dóxa Drámas), Kamil Grosicki (Sivasspor Kulübü), Mariusz Pawełek oraz Marcin Robak (obaj Konyaspor Kulübü). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 31 Polaków.

Adam Matuszczyk zdobył bramkę w meczu przeciwko SV Werder Bremen 1899 3:0 (2:0). Pomocnik reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 33. minucie, także zapisał się do notesu sędziowskiego, otrzymując żółtą kartkę. Dla Matuszczyka jest to drugie trafienie ligowe w obecnym sezonie. Oprócz niego w szeregach zespołu z Kolonii do 85. minuty grał Sławomir Peszko, który zaliczył asystę przy trzeciej bramce dla swojej drużyny, którą zdobył Lukas Podolski. Polaka zszedł z boiska zmieniony przez Kevina McKennę.

Łukasz Sosin strzelił bramkę w meczu z KN Oníssilos Sotíras 2:0 (0:0). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 64. minucie. Dla byłego napastnika AÓ Kavála było to dwunaste trafienie ligowe w obecnym sezonie.

Janusz Surdykowski strzelił dwa gole w meczu z PAÉE Kerýnias 2:0 (0:0). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 87. oraz 90. minucie. W obecnym sezonie Surdykowski zdobył już siedem bramek.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - ze względu na uraz nie wystąpił w meczu ligowym z Wigan (3:0)

Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Wigan (3:0)

Tomasz Kuszczak (Manchester United) - rezerwowy w meczu ligowym z Birmingham (5:0)

Championship

Radosław Majewski (Nottingham Forest) - rezerwowy w meczu ligowym z Derby (1:0)

Tomasz Cywka (Derby County) - rezerwowy w meczu ligowym z Nottingham (0:1)

League One

Paweł Abbott (Charlton Athletic) - od 87. minuty w meczy ligowym z Plymouth (2:0)

Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Tranmere (0:2)

Artur Krysiak (Exeter City) - rezerwowy w meczu ligowym z Walsall (2:1)

League Two

Bartosz Fogler (Crewe Alexandra) - poza kadrą w meczu ligowym z Aldershot (2:3)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht Bruksela) - 90 minut w meczu ligowym z Standard Liege (2:0)

Cypr

Protathlima A

Radosław Cierzniak (AS Alkí Larnaka) - 90 minut w meczu ligowym z AÉK Larnaka (2:0)

Kamil Kosowski (FC Apóllon) - nie wystąpił w meczu ligowym z Apop/Kinyras (2:1)

Grzegorz Rasiak (AÉL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z Anórthossis (0:4)

Arkadiusz Malarz (AÉL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z Anórthossis (0:4)

Wojciech Kowalewski (AS Anórthossis Ammochóstou) - nie wystąpił w meczu z AEL (4:0)

Protathlima B

Janusz Surdykowski (APÉP Kyperoúnta) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z PAÉE Kerýnias (2:0)

Łukasz Sosin (Áris Lemessoú) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z KN Oníssilos Sotíras (2:0)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole) - do 80. minuty i asysta w meczu ligowym z Wasquehal (1:0)

Ligue 2

Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims Champagne) - 90 minut w meczu pucharowym z Clermont (3:1)

Grecja

Alpha Ethniki

Marcin Baszczyński (AÓ Atrómitos Peristeríou) - 90 minut w meczu ligowym z Panserraikos (1:0)

Marek Saganowski (AÓ Atrómitos Peristeríou) - 90 minut w meczu ligowym z Panserraikos (1:0)

Roger Guerreiro (AEK Ateny) - od 75. minuty w meczu ligowym z O. Volos (0:4)

Robert Szczot (AÓ Iraklís Saloniki) - kontuzja uniemożliwiła mu w meczu ligowym z Kavala (0:3)

Radosław Matusiak (AGS Astéras Trípolis) - poza kadrą w meczu ligowym z Olympiakos Pireus (0:1)

Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Xanthi (2:1)

Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - 90 minut w meczu ligowym z Aris (0:0)

Beta Ethniki

Patryk Aleksandrowicz (GS Dóxa Drámas) - od 64. minuty w meczu ligowym z AÓ Ionikós Nikéas (5:1)

Hiszpania

Primera Division

Jerzy Dudek (Real Madryt) - ze względu na kontuzję nie pojawił się w kadrze na mecz ligowy z Mallorca (1:0)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Excelsior (3:0)

Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Excelsior (3:0)

Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Vitesse (1:0)

Eerste divisie

Michał Janota (Go Ahead Eagles) - nie wystąpił w meczu ligowym z MVV (3:4)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - do 64. minuty w meczu ligowym z VfL Sttutgart (1:1)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym w meczu ligowym z VfL Sttutgart (1:1)

Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - do 90. minuty w meczu ligowym z VfL Sttutgart (1:1)

Adam Matuszczyk (FC Köln) - 90 minut, bramka i żółta kartka w meczu ligowym z Werder Brema (3:0)

Sławomir Peszko (FC Köln) - do 85. minuty i asysta w meczu ligowym z Werder Brema (3:0)

Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - poza kadrą w meczu ligowym z Borussią Mönchengladbach (3:1)

Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na rehabilitację nie wystąpił w meczu ligowym z Köln (0:3)

Alan Stulin (1.FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayern (1:5)

2. Bundesliga

Tomasz Zdebel (TSV Alemannia Aachen 1900) - poza kadrą w meczu ligowym z Karlsruher (4:2)

Sebastian Tyrała (VfL Osnabrück) - 90 minut w meczu ligowym z Monachium 1860 (0:1)

Artur Wichniarek (FC Ingolstadt 04) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Duisburg (1:1)

3. Liga

Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen) - 90 minut w meczu ligowym z TuS Koblenz (2:3)

David Blacha (Rot Weiss Ahlen) - do 78. minuty w meczu ligowym z TuS Koblenz (2:3)

Portugalia

Liga Zon Sagres

Paweł Kieszek (FC Porto) - rezerwowy w meczu ligowym z Beira Mar (1:0)

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Aberdeen (1:0)

Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z Rangers (1:0)

Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Rangers (1:0)

Turcja

Süper Lig

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulübü) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Ankaragücü (1:1)

Paweł Brożek (Trabzonspor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Ankaragücü (1:1)

Piotr Brożek (Trabzonspor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Ankaragücü (1:1)

Michał Żewłakow (MKE Ankaragücü SK) - 90 minut w meczu ligowym z Trabzonspor (1:1)

Kamil Grosicki (Sivasspor Kulübü) - 90 minut w meczu ligowym z Galatasaray (0:1)

Maciej Iwański (Manisaspor Kulübü) - nie mógł wystąpić w meczu ligowym z Kardemir Karabük (4:2)

Mariusz Pawełek (Konyaspor Kulübü) - 90 minut w meczu ligowym z Bursaspor (0:0)

Marcin Robak (Konyaspor Kulübü) - 90 minut w meczu ligowym z Bursaspor (0:0)

Włochy

Seria A

Artur Boruc (AC Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Lecce (1:1)

Kamil Glik (AS Bari) - 90 minut w meczu ligowym z Napoli (0:2)

Błażej Augustyn (Catania Calcio) - poza kadrą w meczu ligowym z Parmą (0:2)

Seria C1/B

Bartosz Salamon (Foggia Calcio) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Foligno (1:2)

Łącznie minut: 2511 minut