Paryż. Osiem goli. Niewiarygodny piłkarski spektakl finale igrzysk

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MOHAMMED BADRA / Na zdjęciu: Hiszpania po fantastycznym meczu pokonała Francję w finale igrzysk olimpijskich

Reprezentacja Hiszpanii zdobyła drugi w historii złoty medal igrzysk olimpijskich w piłce nożnej. W finałowym meczu zespół Santiego Denii pokonał Francję 5:3 po dogrywce. To było nieprawdopodobne 120 minut.

W czwartek w meczu o brązowy medal igrzysk olimpijskich Maroko rozbiło Egipt, wygrywając aż 6:0. Dzień później do rywalizacji o złoto przystąpiły reprezentacje Francji oraz Hiszpanii.

Tutaj o tak efektownym zwycięstwie jednych i drugich oczywiście nie było mowy, ale na brak emocji na Parc des Princes rzecz jasna narzekać nie mogliśmy. To był pokaz ofensywnego futbolu. Zobaczyliśmy w sumie siedem goli, całe mnóstwo zwrotów akcji i dramaturgię. Niech żałuje każdy, kto wybrał w piątkowy wieczór coś innego.

Zaczęło się po myśli gospodarzy. Pierwszy kwadrans w ich wykonaniu był wręcz perfekcyjny - nie wypuszczali przeciwnika z własnej połowy, dominowali. Strzelili nawet gola po dwóch w krótkim czasie fatalnych błędach w defensywie. Później jednak Hiszpanie się otrząsnęli, oddali trzy celne strzały i... w dziesięć minut strzelili trzy gole. To było coś niesamowitego. Nagły zwrot o 180 stopni, którego prawdopodobnie nikt się nie spodziewał.

Dublet w 7 minut (po efektownych akcjach) ustrzelił Fermin Lopez. Ozdobą spotkania było jednak trzecie trafienie dla Hiszpanii. Cudownym strzałem z rzutu wolnego popisał się bowiem Alex Baena. Przymierzył idealnie, niemal w samo okienko i stojący w bramce Guillaume Restes nawet nie zareagował.

Nie zareagowała też Francja po tych trzech ciosach. To znaczy - gospodarze igrzysk starali się, natomiast nie mieli zbyt wielu argumentów. A jeśli już tworzyli sytuacje, to albo fenomenalnie bronił Tenas (niezwykły refleks po strzale głową Matety w końcówce pierwszej połowy), albo Hiszpanię ratowała poprzeczka (próba Manu Kone po przerwie).

Dopiero w ostatnich 20 minutach faktycznie zepchnęli rywala do głębokiej defensywy. Francuzi postawili wszystko na jedną kartę, angażowali coraz większą liczbę zawodników w swoje akcje. Udało im się zdobyć bramkę kontaktową, kiedy po dośrodkowaniu Michaela Olise z rzutu wolnego do siatki trafił Maghnes Akliouche.

I kiedy wszyscy czekali na końcowy gwizdek, w doliczonym czasie sędzia podyktował rzut karny dla Francji, a chwilę później z gola cieszył się Jean-Philippe Mateta. Dogrywka, choć wcale nie musiało jej być, gdyż w jednej z ostatnich akcji podstawowego czasu w poprzeczkę trafił Benat Turrientes.

I to chyba pobudziło Hiszpanię. Bo w dogrywce to ona zdobyła bramkę - i to po fantastycznej akcji. Sergio Camello efektownie podciął piłkę nad bramkarzem i La Furia Roja wróciła na prowadzenie, którego już nie oddała. Co więcej, w ostatniej minucie dogrywki dobiła Francję - po dalekim wykopie bramkarza swojego drugiego gola po wzorowym kontrataku strzelił Camello.

Francja - Hiszpania 3:5 (1:3, 3:3, 3:4) 1:0 Enzo Millot 11' 1:1 Fermin Lopez 18' 1:2 Fermin Lopez 25' 1:3 Alex Baena 28' 2:3 Maghnes Akliouche 79' 3:3 Jean-Philippe Mateta (k.) 90+3' 3:4 Sergio Camello 100' 3:5 Sergio Camello 120+1'

Francja: Guillaume Restes - Kiliann Sildilla (111' Rayan Cherki), Loic Bade, Junior Lukeba, Adrien Truffert (91' Bradley Locko) - Enzo Millot (78' Desire Doue), Manu Kone (106' Soungoutou Magassa), Joris Chotard (52' Maghnes Akliouche) - Michael Olise - Alexander Lacazette (52' Arnaud Kalimuendo), Jean-Philippe Mateta.

Hiszpania: Arnau Tenas - Marc Pubill (73' Juanlu Sanchez), Eric Garcia, Pau Cubarsi, Juan Miranda (98' Miguel Gutierrez) - Aimar Oroz (88' Jon Pacheco), Pablo Barrios, Alex Baena (83' Sergio Camello), Fermin Lopez (73' Adrian Bernabe), Sergio Gomez - Abel Ruiz (83' Benat Turrientes).

Żółte kartki: Kone, Bade (Francja) oraz Bernabe, Baena, Miranda, Pacheco, Camello (Hiszpania).

Sędzia: Ramon Abatti (Brazylia).

*

Mecz o 3. miejsce:

Egipt - Maroko 0:6 (0:2) 0:1 Abde Ezzalzouli 23' 0:2 Soufiane Rahimi 26' 0:3 Bilal El Khannous 51' 0:4 Soufiane Rahimi 64' 0:5 Akram Nakas 73' 0:6 Achraf Hakimi 87'