Co za wyczyn Hiszpanów! Pod tym względem nie mają sobie równych w Europie

PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Hiszpanii

Reprezentacja Hiszpanii pokonała Anglię 2:1 w finale Euro 2024. Dzięki temu zwycięstwu La Furia Roja znalazła się na pierwszym miejscu historycznej klasyfikacji.

W bezbarwnej pierwszej połowie finału bramki nie padły. Druga odsłona rozpoczęła się od bramki Nico Williamsa, na którą 26 minut później trafieniem odpowiedział Cole Palmer. Losy tytułu rozstrzygnął gol, którego autorem był Mikel Oyarzabal.

Dla drużyny z Półwyspu Iberyjskiego był to czwarty triumf w mistrzostwach Europy. Wcześniej dokonali w tej sztuki w latach: 1964, 2008 i 2012. Pod tym względem żadna inna reprezentacja nie może równać się z Hiszpanią. Drugie w tym zestawieniu Niemcy mają w dorobku trzy wygrane turnieje.

La Furia Roja może pochwalić się także jednym srebrnym medalem (1984) oraz brązowym (2020), chociaż w tym ostatnim przypadku mecz o 3. miejsce nie był już rozgrywany. UEFA zrezygnowała z organizowania spotkań o tę lokatę w 1984 roku.

Reprezentacja Hiszpanii zachwycała od samego początku Euro 2024. Fazę grupową rozpoczęli do rozbicia Chorwacji 3:0, następnie pokonali Włochy 1:0, a ten etap rozgrywek zakończyli pokonując takim samym wynikiem Albanię.

W 1/8 finału zwyciężyli Gruzję 4:1, a w kolejnych meczach wyeliminowali dwóch faworytów: Niemcy (2:1) i Francję (2:1). Zwieńczeniem kapitalnego w ich wykonaniu turnieju był historyczny triumf nad Anglią.