Z kim zagra Jagiellonia? Pierwszy wynik zaskoczył

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / HJK Helsinki / HJK Helsinki latem 2024 roku
Instagram / HJK Helsinki / HJK Helsinki latem 2024 roku

We wtorek w Poniewieżu rozpoczął się dwumecz, który wyłoni przeciwnika Jagiellonii Białystok w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. FK Panevezys zwyciężył 3:0 i z takim wynikiem przystąpi do rewanżu z HJK w Finlandii.

Losowanie odbyło się 19 czerwca. Od tego dnia wiadomo, że przeciwnikiem Jagiellonii Białystok w debiucie w eliminacjach Ligi Mistrzów będzie zwycięzca dwumeczu FK Panevezys z HJK. Rywalizacja zespołów z Litwy i Finlandii rozpoczęła się we wtorek w Poniewieżu. Właśnie tam wybrzmiał pierwszy gwizdek w eliminacjach Ligi Mistrzów, ponieważ w tym sezonie nie było rund wstępnych dla klubów z najsłabszych federacji.

Aktualnie dopiero dziewiąta siła ligi litewskiej zamierzała wysoko zawiesić poprzeczkę rywalom z HJK. Piłkarze FK Panevezys zdobyli pierwszego gola w eliminacjach Ligi Mistrzów w 17. minucie. Ernestas Veliulis strzelił pod poprzeczkę po dośrodkowaniu Roberta Mazana, które strącił jeszcze po drodze Federico Palacios-Martinez. Pierwsza połowa, generalnie wyrównana zakończyła się wynikiem 1:0 dla gospodarzy.

W przerwie trenerzy obu zespołów nie przeprowadzili zmian. Poza wspomnianym już Robertem Mazanem, byłym zawodnikiem Podbeskidzia Bielsko-Biała, na boisku byli między innymi Kaspars Dubra z przeszłością w Polonii Bytom czy Santeri Hostikka grający w przeszłości w Pogoni Szczecin.

W drugiej połowie drużyna z Litwy dołożyła dwa gole przewagi i zdobyła bardzo konkretny kapitał przed rewanżem. Nicolas Gorobsov oraz Noel Mbo zdobyli w przedostatnim kwadransie dwa gole, a w utrzymaniu wyniku 3:0 nie przeszkodziła FK Panavezys także strata zawodnika z powodu drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki dla Cheikhou Dienga. Były zawodnik KGHM Zagłębia Lubin zobaczył ją w 70. minucie.

Rewanż w Finlandii jest zaplanowany na godzinę 18 - 16 lipca

FK Panevezys - HJK 3:0 (1:0) 1:0 - Ernestas Veliulis 17' 2:0 - Nicolas Gorobsov (k.) 65' 3:0 - Noel Mbo 67'

FK: Emil Timbur - Rokas Rasimavicius (85' Nojus Luksys), Kaspars Dubra, Linas Klimavicius, Robert Mazan - Nicolas Gorobsov - Ernestas Veliulis (75' Markas Baneta), Federico Palacios-Martinez (62' Jovan Cadjenović), Lucas De Vega, Cheikhou Dieng - Sivert Gussias (62' Noel Mbo)

HJK: Niki Maenpaa - Michael Boamah (69' Kevor Palumets), Joona Toivio, Diogo Tomas - Topi Keskinen, Georgios Kanellopoulos (69' Lee Erwin), Lucas Lingman (85' Liam Moller), Noah Pallas (69' Kevin Kouassivi-Benissam) - Santeri Hostikka, Hassane Bande (69' Brooklyn Lyons-Foster) - Luke Plange

Żółte kartki: Rasimavicius, Dieng, Mbo, Gorobsov (FK) oraz Kanellopoulos, Lyons-Foster (HJK)

Czerwona kartka: Cheikhou Dieng (FK) /70' - za drugą żółtą/

Sędzia: Luca Cibelli (Szwajcaria)