Nawet Ronaldo tego nie dokonał! Niesamowita seria gwiazdy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: Xherdan Shaqiri
PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: Xherdan Shaqiri

Xherdan Shaqiri zdobył bramkę w pierwszej połowie meczu Szwajcarii ze Szkocją. Tym samym doświadczony zawodnik może pochwalić się wyczynem, którego na koncie nie ma nawet Cristiano Ronaldo.

Piłkarz Chicago Fire wpisał się na listę strzelców w 26. minucie rywalizacji Szwajcarii ze Szkocją. Przed jego golem drużyna Murata Yakina przegrywała 0:1 po bramce Scotta McTominaya.

Kilkanaście minut później Xherdan Shaqiri wykorzystał bardzo duży błąd jednego z rywali. Pomocnik dopadł do bezpańskiej piłki i cudownym uderzeniem doprowadził do wyrównania. Było to jedno z najpiękniejszych trafień trwającego Euro 2024.

Tym samym 32-latek ma na swoim koncie niesamowitą serię. Zdobywał bramkę na każdym z ostatnich sześciu mistrzowskich turniejów począwszy od mundialu 2014, a skończywszy na mistrzostwach Europy 2024.

Nie dokonał tego żaden inny europejski piłkarz. Przed podobną szansą stanął Cristiano Ronaldo w meczu z Czechami. Portugalczyk nie zdołał jednak trafić do siatki, ale już niedługo będzie miał okazję do powtórzenia i pobicia wyczynu Shaqiriego.

Gol byłego zawodnika m.in. Liverpoolu sprawił, że znalazł się on elitarnym gronie piłkarzy, którzy zdobyli minimum pięć bramek na mistrzostwach świata i przynajmniej tyle samo razy wpisywali się na listę strzelców podczas mistrzostw Europy.

Tej sztuki dokonali: Michel Platini, Juergen Klinsmann, Zinedine Zidane, Thierry Henry, Cristiano Ronaldo oraz Romelu Lukaku.

Shaqiri rozegrał w narodowych barwach 124 mecze, w których zdobył 32 bramki. Tylko Granit Xhaka więcej razy reprezentował Helwetów na międzynarodowej arenie.