Koncert Lazio. Odrobina magii w starciu pucharowiczów z Serie A

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / CLAUDIO GIOVANNINI / Na zdjęciu: piłkarze Lazio Rzym
PAP/EPA / CLAUDIO GIOVANNINI / Na zdjęciu: piłkarze Lazio Rzym

Asysty Sergeja Milinkovicia-Savicia były ozdobami wygranego 4:0 przez Lazio meczu z Fiorentiną. Nie zmienia się sytuacja Szymona Żurkowskiego, który przesiedział kolejne spotkanie na ławce rezerwowych.

Oba zespoły zdążyły wygrać tylko jeden z trzech meczów w grupie europejskiego pucharu. Fiorentina zrobiła to akurat w poprzednim tygodniu, a pokonanie Heart od Midlothian przedłużyło nadzieje na awans w Lidze Konferencji Europy. Podopieczni Vincenzo Italiano starali się w poniedziałek poprawić również wyniki we Włoszech, ale nic z tego nie wyszło.

Lazio nie popisało się w miniony czwartek i zremisowało 0:0 ze Sturmem Graz. To, co nie udało się w Austrii, wyszło Biancocelestim w 11. minucie we Florencji. Matias Vecino strzelił do bramki byłego klubu na 1:0 po dośrodkowaniu Mattii Zaccagniego z rzutu rożnego. Jak dotąd Lazio głównie traciło gole po stałych fragmentach gry, a tym razem zdobyło dzięki niemu prowadzenie. Sam Vecino jest czwartym piłkarzem, który strzelił minimum gola w każdym z ostatnich 10 sezonów Serie A.

Rzymianie byli skuteczni i w 25. minucie dołożyli gola na 2:0. Mattia Zaccagni tym razem nie podawał, a strzelił miękko główką w narożnik bramki. Pięknie asystował po raz szósty w sezonie Sergej Milinković-Savić. W pięciu topowych ligach w Europie tylko jeden pomocnik - Kevin De Bruyne ma równie dobre statystyki w ofensywie jak Serb.

Fiorentina atakowała nawet częściej niż przeciwnik, ale jej nieskuteczność była porażająca. Dobrze interweniował Ivan Provedel, a kiedy już piłka ominęła bramkarza Lazio w 45. minucie, to trafiła w poprzeczkę. Futbolówka przecinała pole karne rzymian w przeróżnych kierunkach, ale nie wpadała do siatki.

Po drugiej stronie boiska możliwość zamknięcia meczu miał Ciro Immobile, ale w 54. minucie strzelił w poprzeczkę. Immobile w 86. minucie przydał się w roli asystenta, ponieważ po jego podaniu na 3:0 strzelił Luis Alberto. Na koniec sam król strzelców ligi włoskiej huknął pod poprzeczkę na 4:0 po siódmej w sezonie, kolejnej efektownej asyście Milinkovicia-Savicia. Immobile wszedł w poniedziałek do najlepszej "10" strzelców w historii Serie A.

Złą wiadomością dla rzymian było spowodowane kontuzją zejście z boiska Adama Marusicia.

W tabeli po dziewięciu kolejkach Lazio jest trzecie za Napoli i Atalantą. W czwartek rozegra ważny rewanż ze Sturmem w Lidze Europy. Fiorentina nie radzi sobie na dwóch frontach i w Serie A jest dopiero na 13. lokacie.

ACF Fiorentina - Lazio 0:4 (0:2) 0:1 - Matias Vecino 11' 0:2 - Sergej Milinković-Savić 25' 0:3 - Luis Alberto 86' 0:4 - Ciro Immobile 90'

Fiorentina: Pietro Terracciano – Dodo, Lucas Martinez Quarta, Igor (59' Nikola Milenković), Cristiano Biraghi - Giacomo Bonaventura (72' Youssef Maleh), Sofyan Amrabat (59' Antonin Barak), Rolando Mandragora - Christian Kouame (72' Riccardo Saponara), Luka Jović, Jonathan Ikone (46' Nicolas Gonzalez)

Lazio: Ivan Provedel - Manuel Lazzari, Patric, Alessio Romagnoli, Adam Marusić (72' Elseid Hysaj) - Sergej Milinković-Savić, Matias Vecino, Marcos Antonio (62' Luis Alberto) - Felipe Anderson (79' Pedro Rodriguez), Ciro Immobile, Mattia Zaccagni (79' Matteo Cancellieri)

Żółte kartki: Amrabat, Igor, Mandragora, Dodo (Fiorentina) oraz Lazzari (Lazio)

Sędzia: Fabio Maresca