Podsumowanie meczów el. do MŚ 2010 w Europie

W meczach eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 w strefie europejskiej nie doszło do niespodzianek. Ukraina z problemami, ale pokonała 2:1 Kazachstan, Anglia rozgromiła 6:0 Andorę, Szwecja 4:0 Maltę, a w najciekawszym spotkaniu Rosja rozbiła na wyjeździe 3:0 Finlandię.

Grupa 1:

Bardzo bliska wywalczenia awansu do MŚ jest Dania, która musi jednak uważać na Węgrów. Na grę w barażach mają także szanse Szwedzi i Portugalczycy.

Reprezentacja Trzech Koron udowodniła, że nie ma zamiaru rezygnować z gry podczas mundialu i rozgromiła 4:0 Maltę. O sukcesie Szwedów zadecydowały bramki: Kallstroema, Majstrovicia, Zlatana Ibrahimovicia oraz Berga.

Grupa 4:

Niemcy i Rosja powalczą ze sobą o pierwsze miejsce w grupie, a trzecia Finlandia ma znikome szanse już nawet na udział w barażach. Także Walia już nie ma co myśleć o grze podczas MŚ w Republice Południowej Afryki.

W meczu określanym mianem hitu w strefie europejskiej Rosja nie dała żadnych szans Finlandii, pewnie zwyciężając na terenie rywala 3:0. Już do przerwy trzecia drużyna ostatnich Mistrzostw Europy prowadziła po golu Kerzhakova. Po zmianie stron ten sam zawodnik podwyższył na 2:0, a wynik rywalizacji ustalił Zyrianov.

Grupa 6:

Anglia jest już jedną nogą na Mistrzostwach Świata, a Chorwacja, Ukraina oraz Białoruś powalczą o drugie miejsce w grupie. Outsiderami są zespoły Kazachstanu i Andory.

Ukraina ze sporymi problemami, ale zdołała wygrać 2:1 z Kazachstanem. Andrij Szewczenko i spółka przegrywali po bramce Nuserbaeva, ale ostatecznie dwa trafienia Nazarenki dały im cenne trzy punkty.

Znakomitą partię rozegrała Anglia, która rozgromiła 6:0 Andorę. Wyspiarze w obu częściach gry strzelali po trzy gole. W pierwszej połowie dwukrotnie trafiał Wayne Rooney i raz Frank Lampard, a po zmianie stron z dwóch zdobytych goli mógł się cieszyć Defoe i z jednego Peter Crouch.

Grupa 7:

Serbia jest liderem grupy 7 i bezpośredni awans może jej już odebrać tylko Francja. Trójkolorowi musza jednak uważać na Litwę, Austrię i Rumunię.

Przewodzący stawce zespół z Bałkanów ograł 2:0 outsidera grupy - Wyspy Owcze. O sukcesie Serbów zadecydował gol z końcówki pierwszej odsłony Jovanovicia oraz trafienie Suboticia.

Grupa 9:

Holandia już wcześniej wywalczyła awans do Mistrzostw Świata, a na drugie miejsce nadal mają szanse pozostałe reprezentacje, tyle, że sytuacja Islandii zdążyła się mocno skomplikować.

Macedonia pokonała Wyspiarzy, dzięki czemu zrównała się w tabeli z drugą Szkocją. Gospodarze zwycięstwo nad Islandią zawdzięczają bramkom Stojkova oraz Ivanovskiego.

Pewne już awansu drużyna Pomarańczowych nie odpuszcza i wygrała 2:0 z Norwegią. Oranje już do przerwy prowadzili po golu Ooijera, a wynik rywalizacji ostatecznie ustalił Arjen Robben.

Macedonia - Islandia 2:0 (1:0)

1:0 - Stojkov 10'

2:0 - Ivanovski 85'

Holandia - Norwegia 2:0 (1:0)

1:0 - Ooijer 33'

2:0 - Robben 51'