Botswańczycy najskuteczniejsi w Londynie

Reprezentacja Botswany, która na igrzyskach olimpijskich liczyła zaledwie czterech zawodników okazała się najskuteczniejszą pod względem liczby medali przypadających na jednego sportowca.

Jedyny medal Botswańczycy zdobyli za sprawą startującego w biegu na 800 metrów Nijela Amosa, który uległ jedynie fenomenalnemu Davidowi Rudishy. Niewiele za krajem z Afryki plasuje się Jamajka. Sportowcy tego kraju są prawdziwymi hegemonami w biegach sprinterskich i w Londynie wszystkie 12 medali wywalczyli właśnie w tych konkurencjach. Wysoko w zestawieniu liczby medali przypadających na zawodnika znajduje się również Iran i Kenia. Azjatycki kraj do Londynu wysłał 53 reprezentantów, którzy zdobyli 12 medali, a Kenię reprezentowało 50 sportowców, którzy przywieźli z igrzysk olimpijskich 11 medali.

Wysoki odsetek liczby medali na sportowca biorącego udział w igrzyskach mają również kraje, które były w ścisłej czołówce klasyfikacji medalowej. Chińczycy, którzy w liczbie medali ustąpili jedynie Amerykanom w zestawieniu zajmują trzecie miejsce. Nieco gorzej wypadli sportowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy zgromadzili aż 104 medale, a do Londynu wysłali 539 zawodników. Warto jednak dodać, że sporo z nich brało udział w grach zespołowych. Na ósmym miejscu sklasyfikowani zostali Rosjanie. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla reprezentantów Gruzji, Mongolii i Etiopii.

Słabo w tym rankingu wypadła reprezentacja Polski. Polski Komitet Olimpijski do Londynu wysłał 221 sportowców, którzy zdobyli 10 krążków. Medalowych nadziei było zdecydowanie więcej, lecz w kilku przypadkach niewiele brakło, a moglibyśmy się cieszyć z większej liczby medali. Biało-czerwoni pod względem liczby medali na sportowca zajęli dopiero 65. miejsce. W Londynie medale olimpijskie zdobyli zawodnicy z 85 krajów.