Niespodzianka w sztafecie kobiet. Amerykanie znów bez medalu!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Andy Cheung / Na zdjęciu: Kenneth Bednarek
Getty Images / Andy Cheung / Na zdjęciu: Kenneth Bednarek

Amerykanki oraz Kanadyjczycy zostali mistrzyniami olimpijskimi w sztafecie 4x100 metrów. U kobiet wielką niespodziankę sprawiły Niemki, które zdobyły brąz. W rywalizacji mężczyzn biegacze z USA znów nie zdobyli medalu.

Podczas piątkowej sesji wieczornej igrzysk olimpijskich w Paryżu zostały rozegrane sztafety 4x100 m kobiet oraz mężczyzn. Najpierw do rywalizacji przystąpiły panie. Przypomnijmy, że Polki w składzie: Magdalena Niemczyk, Kryscina Cimanouska, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda zajęły piąte miejsce w swojej serii eliminacyjnej i nie awansowały do finału.

Bieg o medale na mokrej paryskiej bieżni był emocjonujący. Świetnie wyglądały Brytyjki, które jednak słabo zmieniały - szczególnie między 2. i 3. oraz 3. i 4. zmianą. Możliwe, że właśnie przez to straciły złoty medal.

Tytuł mistrzyń olimpijskich wywalczyły, zgodnie z oczekiwaniami, Amerykanki: Melissa Jefferson, Twanisha, Gabrielle Thomas (złota medalistka na 200 metrów), Sha'Carri Richardson (srebrna na dystansie 100 m).

Reprezentantki Wielkiej Brytanii zajęły drugie miejsce (Dina Asher-Smith, Imani Lansiquot, Amy Hunt, Daryll Neita). Trzecie były sensacyjnie Niemki w składzie: Alexandra Burghardt, Lisa Mayer, Gina Lueckenkemper, Rebekka Haase. To wielka niespodzianka, tym bardziej, że w tym sezonie żadna z nich nie złamała bariery 11 sekund.

Nieoczekiwanych rozstrzygnięć nie zabrakło podczas zmagań panów. Wielcy faworyci do złota - Amerykanie - znów zawiedli. Trzy lata temu nie awansowali do finału. W Paryżu natomiast zostali zdyskwalifikowani, choć i tak dobiegli do mety dopiero na siódmej pozycji. Reprezentanci USA fatalnie przekazywali pałeczkę i nie mieli szans.

Kapitalnie spisali się Kanadyjczycy w składzie: Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Ande de Grasse, którzy odnieśli wielki triumf.

Wicemistrzami olimpijskimi zostali reprezentanci Republiki Południowej Afryki (Bayanda Walaza, Shaun Maswanganyi, Bradley Nkoana, Akani Simbine). Brązowy medal wywalczyli z kolei Brytyjczycy - Jeremiah Azu, Louie Hinchiliffe, Nethaneel Mithcell-Blake, Zharnel Hughes).