Szokujący mecz w Suzuki I lidze! To nie powinno się wydarzyć

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz  / Na zdjęciu: koszykarze TBS Śląsk II Wrocław
WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze TBS Śląsk II Wrocław

Dostali "dziką kartę" do Suzuki I ligi, ale ich początek na zapleczu EBL to koszmar. Mecz kończący 1. kolejkę zmagań na tym szczeblu był antyreklamą koszykówki w "najlepszej" postaci. TBS Śląsk II Wrocław pokonał PGE Turów Zgorzelec aż... 142:54!

Decyzja o "dzikiej karcie" dla PGE Turowa Zgorzelec była późna (na nieco ponad miesiąc przed startem Suzuki I ligi) i wywołała wiele kontrowersji. Utytułowany klub próbujący się odbudować po upadku z 2018 roku tylko dobrą postawą zespołu na parkiecie mógłby uciszyć krytyków.

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zebrany na pierwszy mecz skład szokuje i dlatego przebieg pojedynku we Wrocławiu nie mógł być inny. Drużyna ze Zgorzelca ma być wzmacniana i powinno to nastąpić, jak najszybciej, bo kolejne takie mecze nie będą już nawet minimalnym zaskoczeniem.

TBS Śląsk II Wrocław zrobił swoje zwyciężając 142:54. Gospodarze w dwóch pierwszych kwartach byli regularni zdobywając po 41 punktów i po 20 minutach prowadzili 82:30. Po przerwie dołożyli 60 "oczek", ale warto odnotować, że w trzeciej kwarcie stracili tylko cztery. PGE Turów w drugiej i czwartej odsłonie zdobył po 20 punktów, ale i tak był w nich wyraźnie słabszy od przeciwnika.

Gospodarze trafili 58/103 prób z gry w tym 19/44 z dystansu. Mieli też ogromną przewagę w zbiórkach (69:24) i asystach (39:11). Popełnili 15 strat przy 30 PGE Turowa.

Ośmiu koszykarzy TBS Śląska zdobyło więcej niż 10 punktów. Najwięcej uzyskał Aleksander Leńczuk (27, 9/18 za trzy). Double-double skompletowali Szymon Tomczak (16 punktów i 14 zbiórek w zaledwie 15 minut spędzonych na parkiecie) oraz Maksymilian Zagórski (18 "oczek" i 12 zbiórek). Dziewięć asyst przy 13 punktach rozdał natomiast Kacper Gordon.

Dla PGE Turowa 20 punktów i osiem zbiórek uzyskał Cezary Fudziak. Trafił 7/22 prób z gry i to właśnie 26-latek otworzył wynik spotkania. Później jednak jego zespół stracił 21 "oczek" z rzędu i było jasne, że mecz zakończy się druzgocącą porażką. Co ciekawe skrzydłowy grał w PGE Turowie w II lidze w sezonie 2018/2019. Zdobywał wtedy średnio po 18,5 punktu i 8,1 zbiórki. Drużyna ze Zgorzelca na niższym szczeblu przegrała wtedy wszystkie 24 mecze, a rekordowo 59:127.

TBS Śląsk II Wrocław - PGE Turów Zgorzelec 142:54 (41:10, 41:20, 26:4, 34:20)

TBS Śląsk II: Leńczuk 27, Strzępek 21, Zagórski 18, Tomczak 16, Góreńczyk 15, Sitnik 15, Gordon 13, Walski 11, Bereszyński 6, Bożenko 0.

PGE Turów: Fudziak 20, Stępień 11, Maciejak 9, Morawski 6, Wojtuś 6, Sulewski 2, Rydarowicz 0.