I liga: rozgrzewka przed play-offami dla R8. Cenne przełamanie SKK

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / R8 Basket Kraków / Na zdjęciu: drużyna R8 Basketu AZS-u Politechniki Kraków

Mecz 33. Kolejki I ligi koszykarzy rozstrzygnął, że R8 Basket AZS Politechnika Kraków zakończy rundę zasadniczą w czołowej czwórce. Beniaminek pokonał Polfarmex Kutno 86:74. Michael Hicks zdobył 26 punktów, a gospodarze trafili 17 rzutów z dystansu.

To był generalny sprawdzian przed play-offami dla R8 Basket AZS Politechniki. Rywale postawili trudne warunki. Polfarmex początkowo dobrze bronił i prowadził 7:0. Później jednak niewiele mógł zrobić. Krakowianie mieli kapitalną skuteczność w rzutach za trzy punkty. W samej pierwszej połowie trafili 10/18 prób. Kutnianie tylko 2/9, ale mimo tego pozostawali w grze. Po 20 minutach przegrywali tylko 44:46. Różnicę z obwodu niwelowali pod koszem, bo przeważali w zbiórkach.

Gospodarze wypracowali wyraźną przewagę dopiero w czwartej kwarcie. Ostatecznie zwyciężyli 86:74. W całym meczu trafili 17/35 "trójek". Mniej rzutów oddali za dwa punkty - 15/24. Ponownie szalał Michael Hicks. Strzelec R8 sześciokrotnie trafił z dystansu na 12 prób. Zdobył 26 punktów z czego 17 w pierwszej połowie. Double-double osiągnął Patryk Pełka - 16 punktów i 10 zbiórek, a blisko był Michał Baran - 15 "oczek" i osiem asyst. Niewiele zabrakło również Jakubowi Dłuskiemu - 14 punktów oraz dziewięć zbiórek.

Niewykluczone, że obie ekipy spotkają się już niedługo, bo w I rundzie play-offów. Krakowianie uplasują się przynajmniej na czwartej pozycji. Po dokładnych wyliczeniach okazało się, że mają oni jeszcze minimalne szanse na trzecie miejsce. Musiałby się jednak spełnić szereg warunków, a podstawowy to porażka w sobotnim meczu Jamalexu Polonii 1912 Leszno z KK Warszawa. Polfarmex jest piąty, ale może jeszcze go wyprzedzić GKS Tychy.

Przełamanie w najważniejszym meczu rundy zasadniczej. Tak można określić to, czego dokonali koszykarze SKK Siedlce. Zwyciężyli po 13 porażkach z rzędu, ale za to z bezpośrednim przeciwnikiem do miejsca w play-outach. Do tego odrobili straty z pierwszego meczu (56:69). SKK pokonał Noteć Inowrocław 86:68. To oznacza, że zespół prowadzony przez Michała Spychałę na pewno uniknie bezpośredniego spadku do II ligi. Oczywiście ekipę z Mazowsza czeka trudna batalia o utrzymanie. Noteć ma jeszcze minimalne szanse żeby opuścić ostatnią pozycję. Musi jednak pokonać GKS Tychy i liczyć na dwie porażki KK Warszawa.

Trzeba zaznaczyć, że piątkowy mecz lepiej rozpoczęli goście, którzy wyraźnie przeważali w pierwszej kwarcie. Gospodarze trafili wtedy 5/22 prób z gry. W kolejnej odsłonie odrobili jednak straty, a po przerwie nie dali rywalowi szans. Zwycięstwo dał im kapitalny Rafał Król, którego dorobek to 36 punktów i 11 zbiórek. Podkoszowy trafił 15/21 rzutów. Dla Noteci 25 "oczek" zdobył Grzegorz Małecki.

Energa Kotwica Kołobrzeg zakończyła rundę zasadniczą wysokim zwycięstwem nad Pogonią Prudnik (88:67). Gospodarze rozstrzelali rywala w drugiej i trzeciej kwarcie. Te części wygrali łącznie 55:28. Bilans 13-19 da im przynajmniej 12. pozycję. Aktualnie są na 11. miejscu, ale może ich jeszcze wyprzedzić Siarka Tarnobrzeg, która musiałaby zdobyć komplet czterech punktów w dwóch spotkaniach.