Tour de Pologne: Czasówka dla Kristofa Vandewalle, wyścig dla Rafała Majki!

East News
East News

Kristof Vandewalle zwyciężył w siódmym etapie Tour de Pologne, którym była jazda indywidualna na czas po ulicach Krakowa. Wyścig zakończył się triumfem Rafała Majki.

Ostatni etap Tour de Pologne rozstrzygnął o tym, kto zostanie zwycięzcą 71. edycji najważniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce. Po sześciu odcinkach liderem klasyfikacji generalnej był Rafał Majka, który miał 18 sekund przewagi nad Benatem Intxaustim oraz 22 sekundy nad Jonem Izagirre. To właśnie między tą trójką toczyła się walka o triumf. Cała trójka na 25-kilometrowej jeździe indywidualnej na czas po ulicach Krakowa jechali na maksimum swoich możliwości, a na mecie widać było po grymasach na ich twarzach, że nie oszczędzali sił.
[ad=rectangle]
Najlepiej z trójki walczącej o zwycięstwo w Tour de Pologne spisał się Izagirre, który był lepszy od Majki o 14 sekund. Mimo to Hiszpan z grupy Movistar nie odrobił strat i 71. edycję Tour de Pologne zakończył na drugim miejscu. Zwycięzcą został Rafał Majka, który został owacyjnie przywitany przez licznie zgromadzoną publiczność na krakowskim rynku. Zawodnik grupy Tinkoff-Saxo na półmetku jechał niemal w tym samym czasie co jego najgroźniejsi rywale. To jeden z największych sukcesów polskiego kolarza, który po raz pierwszy w karierze zwyciężył w zawodach elitarnego World Touru.

Majka jest pierwszym od jedenastu lat Polakiem, który zwyciężył w narodowym Tourze. Wcześniej żółtą koszulkę triumfatora Tour de Pologne zdobył Cezary Zamana. W tegorocznej edycji sukces osiągnął również Maciej Paterski, który wywalczył różową koszulkę dla najlepszego górala. W klasyfikacji punktowej triumfował Jewhienij Hutarowicz, a najaktywniejszym kolarzem został Matthias Krizek.

Siódmy etap Tour de Pologne zakończył się zwycięstwem Kristofa Vandewalle. Mistrz Belgii dystans 25 kilometrów pokonał w czasie 29 minut i 18 sekund. Zawodnik grupy Trek Factory Racing, który specjalizuje się w jeździe indywidualnej na czas zaledwie o 3 sekundy wyprzedził Adriano Maloriego z Movistaru. Z trzecim czasem linię mety minął Stephen Cummings. Brytyjczyk do Vandewalle stracił 10 sekund.

Najlepiej z Polaków na siódmym etapie spisał się Mateusz Taciak, który sklasyfikowany został na 11. miejscu, a do Belga stracił 39 sekund. 4 sekundy wolniejszy na trasie sobotniego odcinka był Rafał Majka (13. miejsce). Na 31. lokacie sklasyfikowany został Przemysław Niemiec, Kamil Gradek był 33., Paweł Cieślik zajął 38. pozycję, Paweł Poljański był 51., Marek Rutkiewicz 55., Tomasz Marczyński wywalczył 62. lokatę, Maciej Paterski zajął 64. miejsce, Grzegorz Stępniak był 81., Paweł Franczak sklasyfikowany został na 93. lokacie. Pozostali Polacy zajęli miejsca poza pierwszą setką. Wyścig ukończyło 131 zawodników.