Pekin 2022. Dominacja Chloe Kim. Snowboardowa mistrzyni nie dała szans rywalkom

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Chloe Kim
PAP / PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Chloe Kim

Amerykanka Chloe Kim nie dała szans rywalkom podczas finału snowboardowego halfpipe'u na igrzyskach Pekin 2022. 21-latka zdobyła już drugie olimpijskie złoto. Medale wywalczyły też reprezentantki Hiszpanii i Japonii.

Do finału konkurencji Halfpipe awansowało 12 najlepszych zawodniczek z 22, które zostały zakwalifikowane do rywalizacji. W kwalifikacjach zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęła Chloe Kim z USA, która broniła tytułu sprzed czterech lat - wówczas zdobyła tytuł jako 17-latka. Drugi raz z rzędu srebrną medalistką była wówczas Chinka Liu Jiayu, która tym razem w kwalifikacjach była siódma.

Zawodniczki z siedmiu państw na liczącym 220 metrów Zhangjikau Genting Snow Park miały trzy przejazdy, z których liczył się tylko najlepszy występ - najwięcej, bo po trzy przedstawicielki miały Chiny i Japonia.

Pierwszych pięć zawodniczek zaczęło od dosyć zachowawczych przejazdów - najwięcej, bo 76.25 pkt. zdobyła Berenice Wicki ze Szwajcarii. Te w teorii najlepsze, chcące walczyć o medale zaryzykowały bardziej i niekoniecznie był to dobry wybór. Startujące po sobie Liu Jiayu i Ruki Tomita upadły w snowboardowej rynnie i stało się jasne, że ten pierwszy przejazd nie będzie dawał szansy na cokolwiek.

Klasę pokazała starsza z sióstr - Sena Tomita z Japonii, która poprawiła się względem przejazdu kwalifikacyjnego, zdobywając 86 punktów - taki wynik dałby jej w kwalifikacjach drugie miejsce. Do ostatniej zawodniczki Tomita prowadziła, jednak na tor wyjechała Chloe Kim. Amerykanka wprost zmiażdżyła swoje rywalki, osiągając już w pierwszym przejeździe 94 punkty! Taki wynik jest praktycznie nieosiągalny dla wszystkich innych zawodniczek i w ostatnich dwóch przejazdach obrończyni tytułu mogła startować z myślą o złotym medalu na szyi.

W drugim przejeździe znów upadły zbyt nerwowe w rynnie Ruki Tomita i Jiayu Liu. O ponad 2 punkty poprawiła się Sena Tomita z Japonii, która w teorii umocniła się na drugim miejscu. Po niej wyjechała na tor Queralt Castellet. Hiszpanka znacznie się poprawiła i z wynikiem 90.25 awansowała na drugie miejsce i zdobyła ostatecznie pierwsze srebro dla swojego kraju w historii zimowych igrzysk olimpijskich! Zamykająca stawkę Chloe Kim nie miała z takim wynikiem nic do stracenia i podjęła próbę triku 1260, którego nie ukończyła jeszcze żadna snowboardzistka. Tym razem jej się to nie udało.

Pierwszych pięć zawodniczek w ostatnim, trzecim przejeździe mocno zaryzykowało i zaliczyło upadki. W końcu czysty przejazd miała Jiayu Liu, która jednak nie zachwyciła i zakończyła rywalizację na rozczarowującym dla niej 8. miejscu. Bardziej poprawiła się Ruki Tomita, co dało jej 5. lokatę. Więcej zmian już nie było - medale zdobyły reprezentantki USA, Hiszpanii i Japonii.