PŚ w biegach: triumfujący Johannes Klaebo. Zwyciężył w Quebecu i zdobył Kryształową Kulę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / EXPA/ Stefan Adelsberger  / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
Newspix / EXPA/ Stefan Adelsberger / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo

Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężył w biegu pościgowym na 15 km, dzięki czemu zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Quebecu nie wystartowali Polacy.

Przed ostatnim startem w sezonie 2018/2019 szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mieli Johannes Hoesflot Klaebo i Aleksander Bolszunow, przy czym większe szanse dawano Norwegowi.

Niespełna 23-letni zawodnik stanął na wysokości zadania i po zaciętej walce zwyciężył w biegu pościgowym na 15 km. Klaebo ruszał na trasę jako pierwszy, ale roztrwonił ponad 30-sekundową przewagę i musiał uporać się z Aleksem Harveyem i Aleksandrem Bolszunowem.

Tym samym Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweg zgromadził łącznie 1717 punktów, o 100 więcej niż Bolszunow. Trzeci Sjur Roethe ukończył sezon z dorobkiem 974 pkt.

Jedynym sklasyfikowanym Polakiem był Maciej Staręga. 29-latek czterokrotnie zajmował punktowane miejsca - łącznie zdobył 33 "oczka", co dało mu 96. miejsce. Punkty zdobyło 145 zawodników z 22 państw.

Małą Kryształową Kulę za biegi dystansowe otrzymał Aleksander Bolszunow, natomiast najlepszy w sprintach był Johannes Hoesflot Klaebo.