Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk awansowały do finału sprintu drużynowego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk
Materiały prasowe / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk

Ewelina Marcisz oraz Justyna Kowalczyk awansowały do finału sprintu drużynowego 6x1,3 kilometra techniką klasyczną podczas mistrzostw świata w Lahti.

W rywalizacji wzięło udział 17 duetów. Awans do dalszej fazy uzyskały po dwie najlepsze drużyny z obu półfinałów. Grono finalistek uzupełniło sześć zespołów spośród tych, które nie znalazły się w czołowych dwójkach. W pierwszym biegu triumfowały Heidi Weng oraz Maiken Caspersen Falla. Drugie miejsce zajęły srebrne medalistki sprintu drużynowego podczas igrzysk olimpijskich 2014 - Aino Kaisa Saarinen i Kerttu Niskanen.

Ewelina Marcisz upadła w trzeciej minucie rywalizacji i dobiegła do strefy zmian jako ósma, ostatnia. Justyna Kowalczyk zdołała awansować na: piątą lokatę. To miejsce utrzymała Marcisz, ale strata do czołówki po jej występie była większa.

Po 4/6 biegu Kowalczyk też plasowała się na piątej pozycji. Biało-Czerwone miały wtedy tylko 3.33 sekundy straty do prowadzących Rosjanek. Z kolei po pięciu odsłonach zmagań Marcisz miała czas o 25 sekund gorszy od liderek. Ostatecznie polskie zawodniczki uplasowały się w drugim półfinale na piątym miejscu. Awansowały do finału z dziesiątym, ostatnim dającym kwalifikację czasem.

Zwyciężyły Ida Ingemarsdotter oraz Stina Nilsson. Drugie były Stefanie Boehler i Nicole Fessel.