Tokio 2020. Nasze żeglarki prowadzą. Rekord kraju Polaka i kilka bolesnych momentów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Phil Walter / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar
Getty Images / Phil Walter / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar

Jest woda - są wyniki. Tak w skrócie można określić czwartkowe występy Polaków w Tokio. Biało-Czerwoni znakomicie spisali się w żeglarstwie, a na basenie olimpijskim padł rekord Polski. Niestety, było też kilka bolesnych porażek.

[b]

Bez strzału w dziesiątkę[/b]

Dnia do udanych nie zaliczą jednak polskie strzelczynie. Klaudia Breś zajęła 35. miejsce w eliminacjach w strzelectwie w konkurencji pistolet 25m, z kolei Sandra Bernal w trapie strzelała świetnie, ale nieudany pierwszy dzień eliminacji przesądził o tym, że Polka nie awansowała do sześcioosobowego finału. [nextpage]

Polki na czele

Z kolei znakomicie nasi reprezentanci poradzili sobie w żeglarstwie. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar po pierwszym dniu zmagań prowadzili w klasie 470. W czwartek Polki były drugie i piąte, co pozwoliło im utrzymać pozycję liderek.

[nextpage]

Myszka powalczy o medal

Dzień do udanych może zaliczyć także Piotr Myszka, który jest blisko upragnionego podium. Polak przed wyścigiem medalowym jest czwarty, ale jego strata do trzeciej pozycji jest minimalna. Zofia Noceti-Klepacka także popłynie w wyścigu medalowym, ale nie ma już szans na krążek. (więcej TUTAJ) [nextpage]

Polak w finale To był także udany dzień dla większości z polskich pływaków. Radosław Kawęcki w sesji porannej spisał się znakomicie, zajął 7. lokatę i w piątek o 3:50 wystartuje w finale 200m stylem grzbietowym. Kapitalnie popłynęła także Laura Bernat. 15-letnia Polka awansowała do półfinału na 200m stylem grzbietowym. (więcej TUTAJ) [nextpage]

Na zdjęciu: Jakub Majerski (u góry)

Rekord Polski pobity

Prawdziwą furorę zrobił jednak Jakub Majerski. Polak na 100m stylem motylkowym w eliminacjach zajął 3. miejsce z czasem 50,97s i przy okazji pobił rekord Polski. Do półfinału niestety nie awansował Paweł Korzeniowski, a nasza sztafeta mieszana 4x100m została zdyskwalifikowana. (więcej TUTAJ) [nextpage]

Rosjanie za mocni

Polski mikst Łukasz Kubot i Iga Świątek odpadli w ćwierćfinale igrzysk w Tokio. Biało-Czerwoni rozpoczęli mecz dobrze, prowadzili z duetem Asłan KaracewJelena Wiesnina 3:0 w pierwszym secie, ale później górą byli już tenisiści reprezentujący Rosyjski Komitet Olimpijski. (więcej TUTAJ) [nextpage]

Łucznicy już poza Tokio

Niestety już na etapie 1/32 finału z igrzyskami pożegnani się nasi łucznicy. Sylwia Zyzańska przegrała 0:6 z Lucillą Boari. Z kolei obchodzący 53. urodziny Sławomir Napłoszek toczył z faworyzowanym Holendrem wyrównany bój, ale ostatecznie przegrał 4:6. (więcej TUTAJ) [nextpage]

Największa nadzieja bez medalu

Naszą największą i w sumie jedyną nadzieją na medal w czwartek była polska judoczka Beata Pacut. Aktualna mistrzyni Europy w 1/16 finału zmagań w kategorii do 78 kg pokonała Gabonkę Mazouz, ale w 1/8 finału musiała uznać wyższość Shori Hamady, która później została mistrzynią olimpijską. (więcej TUTAJ) [nextpage]

Bez sukcesów w golfie

Adrian Meronk nie najgorzej rozpoczął zmagania w turnieju w Tokio. Polak początkowo plasował się w okolicach 15. miejsca, jednak później szło mu znacznie gorzej i spadł. Po pierwszym dniu rywalizacji zajmuje 48. lokatę. [nextpage]

Na zdjęciu: Paweł Spisak na koniu Banderas

Polak musi się wycofać z igrzysk

Czwartek był za to dramatyczny dla Pawła Spisaka. Nasz reprezentant w jeździectwie był już w Tokio i miał startować w zawodach WKKW, ale koń nie przeszedł kontroli weterynaryjnej. Za Spisaka będzie startował Jan Kamiński. (więcej TUTAJ)