ATP Montreal: rutynowe zwycięstwo Rogera Federera, pierwszy półfinał Masters 1000 Robina Haase

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Roger Federer
PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Roger Federer

Roger Federer w dwóch setach pokonał Roberto Bautistę w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu. O finał Szwajcar zagra z Robinem Haase, który w piątek wygrał z Diego Schwartzmanem.

Do ćwierćfinałów turnieju ATP w Montrealu doszło tylko trzech rozstawionych tenisistów. Dwóch, oznaczony numerem drugim Roger Federer i Roberto Bautista, turniejowa "12", zmierzyło się ze sobą w bezpośredniej konfrontacji o 1/2 finału. Lepszy okazał się Szwajcar, który pokonał Hiszpana po raz szósty w szóstym pojedynku i znów bez straty seta.

Dla Federera była to bardzo rutynowe zwycięstwo. Aby wygrać, nie musiał się wznosić na wyżyny umiejętności. W pierwszym secie zwyciężył 6:4, decydujące przełamanie zdobywając w dziewiątym gemie. Druga partia rozpoczęła się od trzech breaków. Dwa z nich zdobył Szwajcar i to pozwoliło mu wygrać tę odsłonę w takim samym stosunku jak premierową.

- To był mój lepszy mecz niż w poprzedniej rundzie przeciw Davidowi Ferrerowi. Sądzę, że wykonałem dobrą robotę. Miałem właściwy rytm, choć trudno było kontrolować piłkę. Starałem się grać ofensywnie. Tu, w Montrealu, taka taktyka się opłaca, więc często atakowałem przy siatce - powiedział Federer, który w ciągu 68 minut gry zaserwował pięć asów, wykorzystał trzy z sześciu break pointów, posłał 24 uderzenia kończące i przy siatce wygrał 21 z 25 akcji.

Dla Federera to siódmy awans do półfinału Rogers Cup, ale pierwszy od 2014 roku. Szwajcar wygrywał tę imprezę w sezonach 2004 i 2006. O finał tegorocznej edycji zmierzy się z Robinem Haase. Holendra pokonał przed pięcioma laty w Pucharze Davisa. - Spodziewam się trudnego meczu - przyznał 36-latek z Bazylei.

Haase natomiast ograł 4:6, 6:3, 6:3 Diego Schwartzmana i pierwszy raz w karierze awansował do półfinału turnieju rangi ATP World Tour Masters 1000. Zarazem podwyższył bilans bezpośrednich pojedynków z Argentyńczykiem na 5-0.

- Bardzo się cieszę. Udało mi się wygrać, bo walczyłem, wierzyłem w siebie i się nie poddałem. W tym tygodniu gram bardzo dobrze. Pokonałem wielu świetnych tenisistów i jestem już w półfinale - powiedział 30-latek z Hagi.

Rogers Cup, Montreal (Kanada) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 4,662 mln dolarów piątek, 11 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Roberto Bautista (Hiszpania, 12) 6:4, 6:4 Robin Haase (Holandia) - Diego Schwartzman (Argentyna) 4:6, 6:3, 6:3