Niespodzianka w ćwierćfinale Wimbledonu. Życiowy sukces młodego Włocha

PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Lorenzo Musetti

Lorenzo Musetti został ostatnim półfinalistą rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2024. W środę utalentowany Włoch sprawił niespodziankę i w pięciu setach pokonał faworyzowanego Taylora Fritza.

Taylor Fritz czwarty raz w karierze wystąpił w wielkoszlemowym ćwierćfinale. Wszystkie poprzednie takie mecze przegrał, ale tym razem, w środowym spotkaniu 1/4 finału Wimbledonu 2024 z Lorenzo Musettim, był zdecydowanym faworytem. Amerykanin znów jednak nie zdołał wywalczyć wymarzonego półfinału i niespodziewanie przegrał z młodym Włochem 6:3, 6:7(5), 2:6, 6:3, 1:6.

To był pojedynek tenisistów grających w różnych stylach. Początkowo górę brała siła uderzeń Fritza, który wygrał pierwszego seta 6:3, a na początku drugiego zdobył przełamanie. Wówczas jednak do głosu doszedł prezentujący bardziej urozmaicony tenis Musetti. Rozstawiony z numerem 25. Włoch zwyciężył w dwóch kolejnych partiach i niespodziewanie wyszedł na prowadzenie w całym meczu.

Oznaczony "13" Fritz wiedział, że zwycięstwo wymyka mu się z rąk i musi coś zmienić. I to zrobił. W czwartej odsłonie zaczął grać bardziej ofensywnie, częściej wchodził w kort i w ósmym gemie, po serii świetnych returnów, wywalczył breaka, a po chwili doprowadził do decydującego seta.

Amerykanin jednak nie poszedł za ciosem. Piąta partia nieoczekiwanie potoczyła się pod dyktando Musettiego. 22-latek z Carrary już w drugim gemie po kończącym forhendzie uzyskał przełamanie, po czym dołożył kolejnego breaka i objął prowadzenie 5:1. Następnie zdobył brakującego mu do triumfu gema i wpadł w szał radości.

Mecz trwał trzy godziny i 27 minut. W tym czasie Musetti zaserwował siedem asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 13 break pointów, posłał 35 zagrań kończących i popełnił 39 niewymuszonych błędów. Z kolei Fritzowi zapisano dziesięć asów, 41 uderzeń wygrywających oraz aż 55 pomyłek własnych.

Dla 22-letniego Musettiego to życiowy sukces. Został 11. w historii Włochem, który zagra w wielkoszlemowym półfinale, a czwartym, jaki dokona tego w Wimbledonie. Jego kolejnym rywalem będzie rozstawiony z numerem drugim Novak Djoković.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów
środa, 10 lipca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Lorenzo Musetti (Włochy, 25) - Taylor Fritz (USA, 13) 3:6, 7:6(5), 6:2, 3:6, 6:1

[url=/tenis/1130851/wimbledon-program-i-wyniki-mezczyzn-drabinka]Program i wyniki turnieju mężczyzn

[/url]ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro": Zmierzch Cristiano Ronaldo? Eksperci bez wątpliwości