PŚ: Awans Stefana Huli w klasyfikacji generalnej, zmiany w czołowej dziesiątce

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / EXPA
Newspix / EXPA

Polak po zajęciu 18. miejsca w Willingen awansował z 26. na 25. pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ. Po kolejnym triumfie, przewagę nad rywalami powiększył Peter Prevc. Z czołowej dziesiątki wypadł natomiast Domen Prevc.

Młodszy z braci był jednym z faworytów niedzielnego konkursu na Mühlenkopfschanze (HS 145). Po bardzo nieudanym skoku w pierwszej serii, Słoweniec zajął jednak dopiero 37. pozycję, co skutkowało wypadnięciem z czołowej dziesiątki Pucharu Świata.

W tym elitarnym gronie podopiecznego Gorana Janusa zastąpił Niemiec Andreas Wellinger, który w niedzielę uplasował się na wysokim piątym miejscu. Spadek o dwie lokaty (z szóstej na ósmą) zanotował Richard Freitag. W samym konkursie Niemiec zajął dopiero 29. miejsce, przedzielając Andrzeja Stękałę i Jakuba Wolnego.

Z Biało-Czerwonych nadal najwyższą, 22. pozycję, zajmuje Kamil Stoch. W porównaniu do klasyfikacji po Bischofshofen, dwukrotny mistrz olimpijski spadł o jedną lokatę. Minimalny awans zanotował natomiast Stefan Hula. Do grona Polaków, którzy w tym sezonie zdobyli punkty, dołączył Jakub Wolny.

Podopieczni Łukasza Kruczka i Macieja Maciusiaka nadal stanowią jednak tylko tło dla najlepszych. Wszyscy nasi reprezentanci nie uzbierali nawet połowy punktów, które już osiągnął Peter Prevc. W walce o Kryształową Kulę, Słoweniec przekroczył granicę 1000 oczek i aktualnie ma 246 punktów przewagi nad drugim Severinem Freundem. Niemca (trzeci w Willingen) pomału goni Kenneth Gangnes (drugi w niedzielę), który traci do naszego zachodniego sąsiada 104 punkty.

W klasyfikacji Pucharu Narodów, nadal zacięta walka toczy się między Niemcami i Norwegami. Po weekendzie w Willingen o cztery oczka z przodu są podopieczni Wernera Schustera.

Kolejne pucharowe zawody w dniach 22-24 stycznia odbędą się w Zakopanym. Wcześniej, w najbliższy weekend, skoczkowie powalczą o medale podczas mistrzostw świata w lotach w Bad Mitterndorf.