Liga Europejska kobiet: znamy wszystkie uczestniczki turnieju Final Four

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Justyna Serafin /  Reprezentacja Węgier kobiet
WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Reprezentacja Węgier kobiet

Reprezentacje Bułgarii, Finlandii i Czech zapewniły sobie awans do turnieju finałowego Ligi Europejskiej Kobiet. Czwartym uczestnikiem zmagań będą Węgierki, które prawo występu zagwarantowały sobie jako gospodarz.

Chcąc myśleć o awansie do Final Four, Finki musiały zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie. Tylko taki wynik gwarantował im bowiem awans do najlepszej czwórki. Po trzech setach stało się jasne, że plan udało się zrealizować. Na sukcesie ekipy z północy kontynentu zaważyła dobra postawa duetu Paulina Vilponen - Salla Karhu. Mimo że mecz zakończył się ostatecznie wygraną Węgierek, powody do zadowolenia miały oba zespoły.

Z grą w turnieju LE pożegnały się Azerki, które w rywalizacji o pierwsze miejsce ustąpiły miejsca Bułgarkom, przegrywając walkę gorszym bilansem setów. Ciekawostką jest fakt, że w dwumeczu, bilans pojedynku pomiędzy tymi drużynami był remisowy (3 punkty, sety 4:4).

Rozgrywki Ligi Europejskiej stanowią przepustkę do walki o prawo gry w kolejnej edycji Ligi Narodów. Po sześciu kolejkach fazy grupowej, najlepsze ekipy zmierzą się w Final Four (15-16 czerwca u panów i 16-17 czerwca u pań). W Złotej Lidze o tytuł mistrzowski zagrają zwycięzcy grup i najlepszy zespół z drugiego miejsca, w Srebrnej Lidze do tego grona dołączy organizator turnieju finałowego, a jeśli takiego zabraknie, dojdzie do półfinałów z udziałem czterech najlepszych ekip.

Dwie najlepsze drużyny Złotej Ligi Europejskiej dostąpią zaszczytu występu w Volleyball Challenger Cup 2018, czyli sześciozespołowych zmaganiach, których zwycięzca wywalczy miejsce w Siatkarskiej Lidze Narodów. Triumfator Srebrnej Ligi Europejskiej awansuje do grona "złotych" uczestników, zastępując najsłabszą ekipę z wyższej dywizji.