Azoty - Zagłębie. Puławianie zdjęli klątwę. Zagłębie rozbite

Azoty Puławy przełamały trwający od jakiegoś czasu kompleks Zagłębia Lubin, zwyciężając 36:23. Dzięki temu puławianie awansowali na drugie miejsce w grupie pomarańczowej PGNiG Superligi.

Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów spotkania w wyjściowej siódemce Azotów nie pojawił się Przemysław Krajewski, którego zastąpił Adam Skrabania. Nie przeszkodziło to gospodarzom objąć szybkiego prowadzenia. Wyrównana walka bramka za bramkę trwała do 8 min., kiedy to puławianie prowadzili tylko 5:4.

Kolejne minuty coraz widoczniej pokazywały, kto tego dnia będzie dzielił i rządził na parkiecie. Po kwadransie gry i pierwszym w meczu trafieniu Nikoli Prce było już bowiem 11:6. Świetną partię w bramce Azotów rozgrywał Ukrainiec, Walentyn Koszowy. Jego koledzy z pola szybko przesuwali się w obronie, zmuszając Zagłębie do częstego oddawania rzutów z nieprzygotowanych pozycji, pod presją gry na czas. Trzy minuty przed przerwą podopieczni Marcina Kurowskiego osiągnęli po raz pierwszy dziesięć bramek przewagi.

W pierwszych minutach drugiej połowy sytuacja na parkiecie niewiele się zmieniła. Puławianie jeszcze minimalnie zwiększyli przewagę (26:13 w 36 min.). Dopiero wówczas nastąpiło małe rozprężenie w ich szeregach i Miedziowi zdobyli trzy bramki z rzędu. Był to jednak łabędzi śpiew ekipy Pawła Nocha, bo za chwilę znowu serię trafień zanotowali gospodarze.

Zagłębie popełniało zbyt wiele błędów technicznych i strat w ataku, by myśleć o poprawieniu niekorzystnego wyniku. Dodatkowo w tej części spotkania bardzo dobrą zmianę w bramce Azotów dali Wadim Bogdanow i Sebastian Zapora. Mimo iż trener Kurowski często rotował składem i na parkiecie pojawili się wszyscy zawodnicy jego drużyny, to przewaga klubu z Lubelszczyzny ani przez moment nie była zagrożona.

Dzięki zwycięstwu za trzy punkty z rywalem z tej samej grupy, Azoty Puławy awansowały na drugie miejsce w tabeli kosztem Górnika Zabrze, który przegrał swój mecz w Kwidzynie. Liderem grupy pomarańczowej jest Orlen Wisła Płock, która, podobnie jak puławianie, ma na koncie 8 punktów.