Raport z kadry: Klich i Szczęsny bohaterami, debiut Piątka, gole Linettego oraz Lewandowskiego

Newspix / LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT / Na zdjęciu: Mateusz Klich

Gole Mateusza Klicha, Roberta Lewandowskiego i Karola Linettego, świetny mecz Wojciecha Szczęsnego i debiut Krzysztofa Piątka na wielkiej scenie - dla kilku reprezentantów Polski miniony weekend był bardzo udany. Sprawdź szczegółowy raport.

Szczęsny podał tlen

Co poniedziałek sprawdzamy, jak w weekend radzili sobie piłkarze powołani przez Jerzego Brzęczka na jesienne zgrupowania reprezentacji Polski. Pod lupę bierzemy 30 graczy z pola i czterech bramkarzy. Przegląd weekendowych dokonań kadrowiczów zaczynamy tradycyjnie od golkiperów.

Wojciech Szczęsny tym razem nie zachował czystego konta, ale mimo to był najlepszym zawodnikiem Juventusu Turyn w meczu z Lazio Rzym (1:2). Stara Dama uciekła spod topora, a tym, który wytrącił katowi narzędzie z dłoni, był właśnie Polak. Przy stanie 0:1 jego interwencje uchroniły mistrza Włoch przed stratą kolejnych bramek, a w ostatnim kwadransie sami podopieczni Massimiliano Allegriego wyprowadzili dwa ciosy.

- Kilkoma wspaniałymi interwencjami utrzymywał nas w grze - przyznał Giorgio Chiellini, kapitan Juventusu. Reprezentanta Polski chwalił też Allegri: - Szczęsny radzi sobie bardzo dobrze, wiedzieliśmy, że jest świetnym bramkarzem. Bardzo się rozwinął, jest czujny przez 90 minut.

[color=#444950]

[/color]
Tak udanego weekendu nie miał Łukasz Skorupski, którego Bologna uległa Frosinone aż 0:4. To już czternasty (!) z rzędu mecz drużyny Polaka bez zwycięstwa - Bologna ostatni raz ze zdobycia trzech punktów cieszyła się we wrześniu.

Łukasz Fabiański odpoczywał. W meczu Pucharu Anglii z Wimbledonem (2:4) zastąpił go Adrian. Polski golkiper wróci do gry we wtorek, kiedy Młoty zagrają o ligowe punkty z Wolverhampton Wanderers. W poniedziałek natomiast debiut w barwach Empoli może zaliczyć Bartłomiej Drągowski. Jego nowy klub na zakończenie 21. kolejki Serie A podejmie Genoę.

Weekendowy bilans bramkarzy reprezentacji Polski:

BramkarzKlubRywalWynikMinutyRozgrywki
Bartłomiej Drągowski Empoli FC Genoa CFC mecz w poniedziałek - Serie A
Łukasz Fabiański West Ham United AFC Wimbledon 2:4 na ławce rezerwowych Puchar Anglii
Wojciech Szczęsny Juventus Turyn Lazio Rzym 2:1 90 Serie A
Łukasz Skorupski Bologna FC Frosinone Calcio 0:4 90 Serie A

[nextpage]

Powrót Bereszyńskiego i agonia Monaco

Spośród reprezentacyjnych obrońców w weekend na boisku pojawili się jedynie Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Marcin Kamiński i Paweł Olkowski. Dla tego pierwszego to powrót do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją. W poprzedniej kolejce usiadł na ławce, a teraz w meczu z Udinese zagrał w pełnym wymiarze czasowym.

I to jedyna dobra informacja dotycząca reprezentacyjnych obrońców. Fortuna Duesseldorf Kamińskiego dostała bolesną lekcję od RB Lipsk (0:4), a Bolton Wanderers Olkowskiego odpadli z Pucharu Anglii. Glik nie uchronił natomiast Monaco przed kolejną porażką (0:2). Jeszcze przed meczem zwolniony został Thierry Henry, a po spotkaniu wicemistrz Francji zatrudnił Leonardo Jardima, który prowadził zespół z księstwa w latach 2014-2018.

Arkadiusz Reca po ubiegłotygodniowym debiucie w Serie A tym razem nie poderwał się z ławki rezerwowych w meczu z Romą (3:3). Thiago Cionek musiał pauzować za kartki, a Southampton Jana Bednarka w weekend nie grał.

Wielki mecz Klicha, przebudzenie Linettego

Polskim bohaterem weekendu w Europie był Mateusz Klich, który poprowadził Leeds United do zwycięstwa w meczu z Rotherham United (2:1). Pawie przegrywały do przerwy 0:1, ale tuż po przerwie Klich wyrównał, a potem zapewnił im zwycięstwo. Obie bramki zdobył w podobnych okolicznościach: strzałami z obrębu pola karnego.

Zespół Klicha zmierza do Premier League pewnym krokiem, a sam Polak rozgrywa w Anglii sezon życia. Ma na koncie łącznie już siedem trafień i sześć asyst, ale to jego pierwsze bramki od 20 października. Co ciekawe, to pierwszy w karierze dublet 29-letniego pomocnika - nie zdarzyło mu się strzelić dwóch goli w jednym meczu ani w Polsce, ani w Niemczech, ani w Holandii.

Przebudził się też Karol Linetty, który w meczu z Udinese (2:0) strzelił swojego drugiego gola w sezonie. Na trafienie czekał jeszcze dłużej niż Klich, bo od 1 października. 23-latek udanie wrócił do składu Sampdorii po pauzie spowodowanej kontuzją kostki.

Piotr Zieliński swoich statystyk w spotkaniu z Milanem (0:0) nie poprawił, ale był jednym z najlepszych zawodników na placu gry i tylko czujność Gianluigiego Donnarummy sprawiła, że Polak nie cieszył się na San Siro ze strzelenia gola.

Końca dobiegła świetna seria Kamil Grosickiego, który strzelił gola albo asystował w trzech poprzednich meczach Hull City. W weekend dobra passę Tygrysów (10 spotkań bez porażki) brutalnie przerwali Blackburn Rovers (0:3).

Dla Rafała Kurzawy zabrakło miejsca w kadrze Amiens na mecz z Olympique Lyon (0:1). Jego zespół zmierza wprost do Ligue 1: poniósł trzecią porażkę z rzędu, a w ostatnich pięciu meczach zdobył tylko dwa punkty.

Debiut Piątka, "Lewy" goni Jovicia

Wydarzeniem weekendu był debiut Krzysztofa Piątka w Milanie. W spotkaniu z Napoli najdroższy polski piłkarz zameldował się na boisku w 72. minucie, a kibice Rossonerich przyjęli go jak wielką gwiazdę. "Il Pistolero" nie okrasił debiutu golem, ale rozruszał ofensywę swojego zespołu. Zagrał tak, że w kolejnym spotkaniu powinien wystąpić od pierwszego gwizdka. Debiut Piątka w Milanie mógł przyćmić Arkadiusz Milik, ale mimo dwóch szans nie zdołał pokonać Davida Ospiny.

Swój ligowy dorobek powiększył za to Robert Lewandowski. W meczu z VfB Stuttgart (4:0) strzelił 12. gola i zaliczył 7. asystę. "Lewy" nie wykorzystał jednak wszystkich okazji, bo w 65. minucie Ron-Robert Zieler obronił wykonywany przez niego rzut karny. Gdyby trafił też z "11", zrównałby się z Luką Joviciem, który jest liderem klasyfikacji strzelców Bundesligi.