Lechia - Lech: VARto oglądać Lotto Ekstraklasę. W sobotę w Gdańsku działo się wszystko

PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Mato Milos (z lewej) oraz Mario Situm (z prawej)

Bramki, zwroty akcji, wielkie emocje, a także system VAR, czerwone kartki, czy niestety kontuzje - to wywołuje palpitacje serca wśród kibiców i to wszystko zafundowali w sobotę kibicom piłkarze Lechii Gdańsk i Lecha Poznań, którzy zremisowali 3:3.

Lech Poznań od samego początku dał Lechii Gdańsk przejąć inicjatywę. Ataki potrzebujących punktów jak ryba wody gospodarzy nie wyglądały spektakularnie i na boisku niewiele się działo, jednak w przeciwieństwie do poprzedniego spotkania z Legią Warszawa, zawodnicy Adama Owena potrafili udokumentować swoją przewagę.

Do rzutu rożnego w 13. minucie podszedł Rafał Wolski, podał na krótki słupek, a tam znakomicie odnalazł się Błażej Augustyn, który strzelił już drugiego gola w tym sezonie. O Lechu przez pewien czas można było powiedzieć jedynie, że walczył o każdą piłkę. Do końca. Czasem nawet za bardzo do końca.

W 35. minucie Nenad Bjelica dokonał już drugiej zmiany w meczu! Ze względu na kontuzje, boisko musieli przedwcześnie opuścić najpierw Mario Situm, a następnie Rafał Janicki. Przez urazy lechitów tempo meczu wyraźnie spadło i gdy wydawało się, że nic przez kolejne minuty się nie zdarzy, spotkanie mocno się rozkręciło.

Najpierw po faulu Michała Nalepy, do piłki podszedł Mihai Radut. Rumun wrzucił ją w pole karne, gdzie znalazł się Maciej Gajos. Ten dość szczęśliwie strzelił tuż pod poprzeczkę bramki Dusana Kuciaka. Lechii remis nie zadowalał. Już w doliczonym czasie gry w polu karnym Lasse Nielsen ciągnął za koszulkę Marco Paixao. Ten upadł na boisko, jednak sędzia puścił dalej grę, którą przerwał dopiero po ostrym wślizgu Rafała Wolskiego. Tomasz Musiał zdecydował się na wideoweryfikację sytuacji z pola karnego Lecha i przyznał gdańszczanom karnego. Z jedenastu metrów skuteczny był sam poszkodowany i Lechia strzeliła gola rywalowi do szatni.

Na początku drugiej połowy ponownie miała miejsce wideoweryfikacja i znów sędzia zdecydował się cofnąć do sytuacji sprzed jednej akcji. Michał Nalepa podobnie jak w I połowie, znów bezpardonowo wszedł w nogi rywala, tym razem w Christiana Gytkjaera na 18. metrze. Po przeanalizowaniu systemu VAR, sędzia Musiał pokazał obrońcy Lechii czerwoną kartkę. Darko Jevtić nie skorzystał jednak z okazji i strzelił z rzutu wolnego w nogi obrońców znad morza.

Lechia musiała jednak radzić sobie w dziesiątkę przez niemal 40 minut w rywalizacji z liderem tabeli. Po początkowych problemach gdańszczan to właśnie oni zaczęli pokazywać większą determinację i wolę zwycięstwa. Przy głośnym dopingu kibiców, bliscy strzelenia trzeciej bramki byli Simeon Sławczew i Paweł Stolarski, ale ich strzały zostały zablokowane przez poznańskich obrońców.

Ten szalony mecz miał jednak mało wspólnego z racjonalnymi konsekwencjami wcześniejszych poczynań. Przy miażdżącej przewadze gospodarzy, Lech przeprowadził akcję z niczego. Odsłonięci obrońcy Lechii popełnili błąd w obronie, który starał się jeszcze naprawić Dusan Kuciak, ale został przelobowany przez Christiana Gytkjaera. Chwilę później trzeciego gola dla Lecha strzelił Maciej Makuszewski i nagle to Lech wyszedł na prowadzenie!

Co w tym spotkaniu mogło się zdarzyć chwilę po trzecim golu dla grającego w przewadze Lecha Poznań? Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Mihai Radut, z rzutu wolnego piłkę w pole karne posłał Sławczew, a samobója głową strzelił Dilaver. Obie drużyny do końca walczyły o pełną pulę, bramek jednak nie było. Lechia zremisowała z Lechem 3:3, a wszyscy co oglądali to spotkanie mogą z całą pewnością stwierdzić, że co jak co, ale emocji w Gdańsku na pewno nie brakowało.

Lechia Gdańsk - Lech Poznań 3:3 (2:1)
1:0 - Augustyn 13'
1:1 - Gajos 37'
2:1 - M.Paixao 45+5' (k.)
2:2 - Gytkjaer 70'
2:3 - Makuszewski 72'
3:3 - Dilaver 77' (sam.)

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Mato Milos, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Mateusz Lewandowski - Joao Nunes, Simeon Sławczew - Paweł Stolarski, Rafał Wolski (79' Milos Krasić), Flavio Paixao (90' Joao Oliveira) - Marco Paixao (78' Grzegorz Kuświk).

Lech Poznań: Matus Putnocky - Robert Gumny, Lasse Nielsen (67' Deniss Rakels), Rafał Janicki (35' Emil Dilaver), Wołodymir Kostewycz - Łukasz Trałka, Maciej Gajos - Maciej Makuszewski, Darko Jevtić, Mario Situm (28' Mihai Radut) - Christian Gytkjaer.

Żółte kartki: Jevtić, Nielsen, Radut (Lech).

Czerwone kartki: Nalepa (Lechia) / za faul po wideoweryfikacji, Radut (Lech) / druga żółta