Puchar Konfederacji: Portugalia wygrywa i melduje się w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / /GEORGI LICOVSKI
PAP/EPA / /GEORGI LICOVSKI

Reprezentacja Portugalii awansowała do półfinału Pucharu Konfederacji. Po jednostronnym meczu Cristiano Ronaldo i spółka gładko ograli Nową Zelandię 4:0.

Nowa Zelandia w dwóch pierwszych meczach nie zdobyła ani jednego punktu. Podopieczni Anthony'ego Hudsona przegrali z Rosją (0:2) i Meksykiem (1:2), ale o ich postawie powiedziano wiele ciepłych słów. Starcie z Portugalią było ich najsłabszym występem w Pucharze Konfederacji 2017. Cali Biali podjęli walkę jedynie przez pierwsze 20 minut, później niepodzielnie panował aktualny Mistrz Europy.

Wynik otworzył , który wzorowo wykonał rzut karny. Wcześniej Portugalczyk dwukrotnie był bliski goli po strzałach głową, ale najpierw bramkarz, a następnie poprzeczka stawały na drodze do siatki. Trafienie z 33. minuty było 75. golem gwiazdy Realu Madryt w narodowych barwach.

Nowa Zelandia była jak wypalająca się żarówka. Z każdą minutą świeciła słabiej. W 37. minucie zgasła ostatecznie. Eliseu podłączył się lewą flanką i otrzymał podanie od Ricardo Quaresmy. Zbiegnięcie do linii końcowej i idealne wyłożenie na 6. metr. Nadbiegający Bernardo Silva dostawił nogę i było 2:0. Dla strzelca gola był to jeden z ostatnich kontaktów z piłką. Źle stanął i skręcony staw skokowy dawał się mocno we znaki.

Druga połowa to kolejne gole dla Portugalii. Na listę strzelców wpisali się Andre Silva i wprowadzony z ławki Nani. Najjaśniejszą postacią w drużynie Nowej Zelandii był bramkarz Stefan Marinović. W kilku przypadkach bronił jak natchniony, zatrzymując strzały portugalskich gwiazd.

Portugalia pewnie zameldowała się w półfinale Pucharu Konfederacji, dla Nowej Zelandii to koniec przygody z turniejem.

Nowa Zelandia - Portugalia 0:4 (0:2) 0:1 - Cristiano Ronaldo (k.) 33' 0:2 - Bernardo Silva 37' 0:3 - Andre Silva 80' 0:4 - Nani 90+1'

Nowa Zelandia: Stefan Marinović - Dane Ingham, Michael Boxall, Andrew Durante (74' Shane Smeltz), Tommy Smith, Thomas Doyle, Michael Mcglinchey (37' Bill Tuiloma), Marco Rojas, Ryan Thomas, Clayton Lewis (65' Kosta Barbarouses), Chris Wood.

Portugalia: Rui Patricio - Bruno Alves, Pepe, Nelson Semedo, Eliseu, Joao Moutinho, Bernardo Silva (46' Pizzi), Danilo Pereira, Ricardo Quaresma (84' Gelson Martins), Cristiano Ronaldo (67' Nani), Andre Silva.

Żółte kartki: Lewis, Ingham (Nowa Zelandia) oraz Semedo, Pepe (Portugalia).

Sędzia: Mark Geiger (USA).