LM: Fenomenalny Bayern, gol "Lewego"! Wygrana Barcelony, wielki wyczyn gwiazdy Szachtara

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News
East News

Deklasacja w Rzymie! Bawarczycy przy udziale Roberta Lewandowskiego zmiażdżyli wicemistrza Włoch. Aż 7:0 wygrał Szachtar Donieck, a niewiele niższe zwycięstwo odniosła Chelsea Londyn.

Pojedynek na Stadio Olimpico miał nieoczekiwanie jednostronny przebieg. Rzymianie zapowiadali, że zaatakują Bawarczyków, ale szybko okazało się, że nie mają nic do powiedzenia w starciu ze świetnie dysponowanym mistrzem Niemiec. Już w 9. minucie Arjen Robben wykorzystał pasywną postawę Ashleya Cole'a i technicznym strzałem umieścił piłkę w siatce. Niespełna kwadrans później na listę strzelców wpisał się Mario Goetze po świetnej wymianie piłki z Thomasem Muellerem.

W 25. minucie premierowego gola dla Bayernu w Champions League strzelił Robert Lewandowski. Polski snajper nie pomylił się po dośrodkowaniu Juana Bernata i głową posłał piłkę do bramki. Jeszcze przed przerwą wynik podwyższyli Robben, któremu asystował "Lewy", oraz Mueller, wykorzystując rzut karny podyktowany za zagranie ręką Kostasa Manolasa. [ad=rectangle] Po zmianie stron drużyna Pepa Guardioli nie forsowała już tempa i pozwoliła na więcej walczącej o honor Romie. Po strzałach Alessandro Florenziego oraz Gervinho fenomenalnymi interwencjami popisał się Manuel Neuer, aż wreszcie w 66. minucie napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej wykończył szybką akcję i dośrodkowanie Radji Nainggolana. W drugiej połowie rzymianie długo nie ustępowali Bayernowi, jednak roszady przeprowadzone przez trenera sprawiły, że Niemcy znów ruszyli do ataku.

Robert Lewandowski w 31. występie zdobył 18. gola w Lidze Mistrzów

Na 6:1 podwyższył rezerwowy Franck Ribery po kapitalnym podaniu Robbena i przerzuceniu piłki nad De Sanctisem, a rezultat ustalił kilkadziesiąt sekund po wejściu na plac gry Xherdan Shaqiri. Niewiele brakowało, a Bayern odniósłby jeszcze wyższe zwycięstwo, lecz Robbenowi i Ribery'emu zabrakło nieco precyzji.

Wielkiej historii nie miał pojedynek na Camp Nou, w którym Barcelona uzyskała ogromną przewagę nad Ajaksem. Jako pierwszy udokumentował ją Neymar, czyniąc pożytek ze świetnego podania Lionela Messiego. W 24. minucie na listę strzelców wpisał się Argentyńczyk, któremu dogrywał Andres Iniesta. Był to dla niego już 69. gol w Lidze Mistrzów, dzięki czemu zrównał się z Cristiano Ronaldo.

Katalończycy nie forsowali tempa, a Luis Enrique dość szybko ściągnął z boiska strzelców goli. Z zachowawczej taktyki faworytów amsterdamczycy długo nie potrafili skorzystać, ale w 88. minucie Anwar El-Ghazi pokonał Marka-Andre ter Stegena. Duży udział przy golu miał Arkadiusz Milik, którego uderzenie dobił 19-letni skrzydłowy Ajaksu. Barcelona szybko zareagowała i odzyskała dwubramkowe prowadzenie po akcji Rafinhi i Sandro Ramireza.

Duma Katalonii wygrała, ale nie powróciła na pozycję lidera. Powód? Wygrana PSG z APOEL-em Nikozja. Mistrzowie Francji grający bez Zlatana Ibrahimovicia męczyli się z Cypryjczykami, ale mieli w swoich szeregach Edinsona Cavaniego. Urugwajczyk w 87. minucie w pojedynkę rozmontował defensywę rywala i leżąc już na murawie, posłał piłkę do siatki. Jak się okazało, była to akcja na wagę trzech punktów dla ekipy Laurenta Blanca.

Fenomenalny wyczyn Luiza Adriano z Szachtara! Brazylijczyk wyrównał osiągnięcie Messiego z pojedynku z Bayerem Leverkusen w marcu 2012 roku (7:1) i jako drugi piłkarz w historii Ligi Mistrzów zdobył pięć goli w jednym meczu. W dużej mierze za sprawą Adriano Ukraińcy roznieśli w pył BATE Borysów i wykonali ważny krok w kierunku awansu do 1/8 finału. W tabeli grupy prowadzi FC Porto po pokonaniu Athletic Bilbao. Zwycięską bramkę zdobył weteran Ricardo Quaresma.

We wtorek wysoko wygrały nie tylko Bayern i Szachtar, ale także Chelsea. The Blues szybko pozbawili złudzeń mistrza Słowenii, przy czym wygraną okupili kontuzją Loika Remy'ego. Strzelec gola otwierającego wynik szybko opuścił murawę, a jego zmiennik Didier Drogba podwyższył na 2:0. W końcówce dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Eden Hazard i niewiele brakowało, by skompletował hat-tricka. Odnotujmy, że przy stanie 4:0 rzutu karnego nie wykorzystał napastnik NK Maribor Agim Ibraimi, który oddał strzał w słupek bramki strzeżonej przez Petra Cecha.

Świadkami nieprawdopodobnych emocji byli kibice na Veltins-Arena w Gelsenkirchen. Sympatycy Schalke przeżyli huśtawkę nastrojów, ponieważ ich ulubieńcy prowadzili już 3:1 i grali z przewagą jednego zawodnika, by roztrwonić przewagę wskutek trafień Adriena Silvy. Gdy zanosiło się na sprawiedliwy podział punktów, z pomocą zespołowi Roberto Di Matteo przyszedł arbiter, gdy uznał, że Silva zagrał w polu karnym ręką, choć w rzeczywistości było inaczej. Z szansy od losu skwapliwie skorzystał Eric-Maxim Choupo-Moting, przybliżając Koenigsblauen do fazy pucharowej.

Wyniki wtorkowych spotkań 3. kolejki Ligi Mistrzów:

GRUPA E

CSKA Moskwa - Manchester City 2:2 (0:2) 0:1 - Aguero 29' 0:2 - Milner 38' 1:2 - Doumbia 65' 2:2 - Natcho (k.) 86'

CSKA: Akinfiejew - Fernandes, W. Bierezucki, Ignaszewicz, Szczennikow - Natcho - Tosić (69' Jefremow), A. Bierezucki (46' Doumbia, 90' Cauna), Milanow - Eremenko, Musa.

Man City: Hart - Zabaleta, Kompany, Mangala, Kolarov - Milner, Toure, Fernando (87' Jovetić), Silva (78' Fernandinho) - Dzeko (72' Navas), Aguero.

AS Roma - Bayern Monachium 1:7 (0:5) 0:1 - Robben 9' 0:2 - Goetze 23' 0:3 - Lewandowski 25' 0:4 - Robben 30' 0:5 - Mueller (k.) 36' 1:5 - Gervinho 65' 1:6 - Ribery 78' 1:7 - Shaqiri 80'

Roma: De Sanctis - Torosidis, Manolas, Yanga-Mbiwa, Cole (46' Holebas) - Pjanić (79' Ljajić), De Rossi, Nainggolan - Gervinho, Totti (46' Florenzi), Iturbe.

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Benatia, Bernat - Alaba, Alonso - Robben, Mueller (60' Rafinha), Goetze (79' Shaqiri) - Lewandowski (68' Ribery).

TABELA ->>>

GRUPA F

FC Barcelona - Ajax Amsterdam 3:1 (2:0) 1:0 - Neymar 7' 2:0 - Messi 24' 2:1 - El-Ghazi 88' 3:1 - Ramirez 90+4'

Barcelona: ter Stegen - Alves, Bartra, Pique, Alba - Mascherano, Rakitić, Iniesta (76' Rafinha) - Neymar (62' Ramirez), Messi (67' El Haddadi), Pedro.

Ajax: Cillessen - van Rhijn, Veltman, Moisander, Viergever - Klaasen, Zimling (56' Riedewald), Andersen - Schoene, Sigthorsson (73' El-Ghazi), Kishna (46' Milik).

APOEL Nikozja - Paris Saint-Germain 0:1 (0:0) 0:1 - Cavani 87'

TABELA ->>>

GRUPA G

Chelsea Londyn - NK Maribor 6:0 (3:0) 1:0 - Remy 13' 2:0 - Drogba (k.) 23' 3:0 - Terry 31' 4:0 - Viler (sam.) 54' 5:0 - Hazard (k.) 77' 6:0 - Hazard 90'

Chelsea: Cech - Ivanović, Zouma, Terry, Filipe Luis - Fabregas (60' Ake), Matić - Willian, Oscar (73' Solanke), Hazard - Remy (16' Drogba).

Maribor: Handanović - Stojanović, Rajcević, Suler, Viler (56' Vrsić) - Mejac, Mertelj - Filipović, Bohar, Tavares (72' Mendy) - Ibraimi (68' Zahović).

Schalke 04 Gelsenkirchen - Sporting Lizbona 4:3 (1:1) 0:1 - Nani 16' 1:1 - Obasi 34' 2:1 - Huntelaar 51' 3:1 - Hoewedes 60' 3:2 - Silva (k.) 63' 3:3 - Silva 78' 4:3 - Choupo-Moting (k.) 90+3'

Czerwona kartka: Mauricio /33' za drugą żółtą/ (Sporting).

TABELA ->>>

GRUPA H

FC Porto - Athletic Bilbao 2:1 (1:0) 1:0 - Herrera 45' 1:1 - Fernandez 58' 2:1 - Quaresma 75'

BATE Borysów - Szachtar Donieck 0:7 (0:6) 0:1 - Teixeira 11' 0:2 - Adriano (k.) 27' 0:3 - Costa 35' 0:4 - Adriano 36' 0:5 - Adriano 40' 0:6 - Adriano 44' 0:7 - Adriano (k.) 82'