Absurdalny gol w półfinale. Mistrzostwo nie dla Europejek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Wikimedia Commons / Roberto Castro / Cristiane Rozeira w czasie meczu reprezentacji Brazylii kobiet

Brazylia zwyciężyła 4:2 w półfinale turnieju piłki nożnej kobiet z Hiszpanią, a pierwszego gola dostała w prezencie od niezdarnych przeciwniczek. Przeciwnikiem Brazylii w finale igrzysk olimpijskich Paryż 2024 będzie reprezentacja USA.

W pierwszej połowie Brazylia zdołała przeprowadzić dwa skuteczne ataki, ale zaliczkę 2:0 zawdzięczała również przeciwniczce. To dlatego, że pierwsza bramka była samobójczą Irene Paredes. Wyglądała ona zresztą absurdalnie, ponieważ od niej jako ostatniej odbiła się piłka po wykopie własnej bramkarki Caty Coll.

Brazylia dorzuciła gola na 2:0 w czasie doliczonym do pierwszej połowy. Tym razem Hiszpanki nie musiały dotykać piłki, wystarczyło ich złe ustawienie w obronie. Gabi Portillo ukryła się między przeciwniczkami i oddała uderzenie po płaskim dośrodkowaniu z lewego skrzydła Yasmim.

Brazylia dołożyła gola na 3:0 w 72. minucie strzałem Adriany po dograniu Gabi Portilho. Drużyna z Ameryki Południowej przeprowadziła szybki atak na połowie odsłoniętego przeciwnika i co prawda z problemami, ale wykończyła go praktycznie zamykającym spotkanie uderzeniem.

W końcówce półfinału już latynoska zabawa. Hiszpania zdołała na moment przypudrować rezultat uderzeniem na 1:3 Salmy Paralluelo, ale kolejne słowo w sprawie wyniku i tak powiedziała Brazylia. Kerolin podniosła go na 4:1 na początku doliczonego czasu. Jako że dodatkowych minut było aż 18, a w obu połowach ponad 20, to Hiszpania dołożyła jeszcze bramkę na 2:4.

Przeciwnikiem Brazylii w finale będzie reprezentacja USA. Amerykanki potrzebowały dodatkowych 30 minut dogrywki na rozstrzygnięcie półfinału z Niemkami. W niej decydująca okazała się bramka Sophii Smith na 1:0 w 95. minucie. Po podaniu prostopadłym Mallory Swanson strzelczyni poradziła sobie zarówno ze zdezorientowaną obrończynią, jak również pokonała uderzeniem bramkarkę.

Niemki nie odpowiedziały i zostało im starać się o brązowe medale w meczu z Hiszpankami.

Piłka nożna w igrzyskach olimpijskich 2024:

Półfinały kobiet:

Brazylia - Hiszpania 4:2 (2:0) 1:0 - Irene Paredes (sam.) 4' 2:0 - Gabi Portillo 45' 3:0 - Adriana 72' 3:1 - Salma Paralluelo 85' 4:1 - Kerolin 90' 4:2 - Salma Paralluelo 90'

USA - Niemcy 1:0 pd. (0:0, 0:0, 1:0) 1:0 - Sofia Smith 95'