Kw. MŚ 2010: Sensacyjne remisy Portugalii, Turcji i Bułgarii

Środowe mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 zakończyły się kilkoma niespodziankami. Zdecydowanie za największą należy uznać bezbramkowy remis Portugalii z Albanią. Takim samym wynikiem zakończyła się rywalizacja Estonii z Turcją, Gruzji z Bułgarią i Luksemburga z Mołdawią. Nie bez problemów, ale po trzy punkty zdołały sięgnąć reprezentacje Niemiec, Hiszpanii oraz Włoch. Popis gry dała Serbia, Polska tym razem niestety zawiodła.

Grupa 1:

Sensacją zakończyło się spotkanie w Portugalii, gdzie miejscowa drużyna tylko bezbramkowo zremisowała z grającą przez ponad połowę meczu w dziesiątkę Albanią. Ze sporymi problemami, ale Węgry z kolei ostatecznie zdołały wygrać 1:0 na wyjeździe z Maltą.

Malta - Węgry 0:1 (0:1)

0:1 - Torghelle 23'

Portugalia - Albania 0:0

Czerwona kartka: Teli 42' (Albania).

Grupa 2:

Do niespodzianki doszło w Grecji, gdzie mistrzowie Europy 2004 roku przegrali 1:2 ze słabo spisującą się jak do tej pory Szwajcarią. Po raz kolejny nieoczekiwanie punkty zdobył Luksemburg, który tym razem urwał oczka Mołdawii. Bardzo trudno było przewidzieć, jakim rozstrzygnięciem zakończy się Łotwy z Izraelem, w której gospodarze dość szczęśliwie zdołali doprowadzić do wyrównania, bowiem od 50. minuty po trafieniu Benayouna prowadzili goście.

Grupa 3:

Reprezentacja Polski od 70. minuty prowadziła ze Słowacją po trafieniu Euzebiusza Smolarka i wszystko wskazywało na to, że dowiezie zwycięstwo do końca, ale niestety stało się inaczej. Fatalne w skutkach błędy Artura Boruca i Dariusza Dudki spowodowały, że Orły po dwóch trafieniach Sestaka uległy 1:2. Nie zawiedli Czesi, którzy po golu Sionki zwyciężyli 1:0 ze Słowenią. Ponadto Irlandia Północna rozgromiła 4:0 San Marino.

Grupa 4:

Podopieczni Guusa Hiddinka po dwóch samobójczych trafieniach Finów oraz bramce Andrija Arszawina rozbili 3:0 ekipę ze Skandynawii, dzięki czemu udowodnili, że mają zamiar walczyć o awans do Mistrzostw Świata 2010. O sporym szczęściu mogą mówić Niemcy, którzy pokonali 1:0 Walię po goli Trochowskiego.

Grupa 5:

Zawiodła Turcja, która nie potrafiła strzelić bramki słabo spisującej się jak do tej pory Estonii i w efekcie tylko bezbramkowo zremisowała. Nie bez problemów, ale po trzy punkty sięgnęła Hiszpania. Dla graczy Vincente del Bosque w 88. minucie zwycięskiego gola strzelił niezawodny David Villa. Ponadto Bośnia i Hercegowina rozgromiła 4:1 Armenię.

Bośnia i Hercegowina - Armenia 4:1 (2:0)

Grupa 6:

W tej grupie planowe zwycięstwa odniosły reprezentacje Chorwacji oraz Anglii. Piłkarze z Bałkanów nie dali żadnych szans Andorze, którą rozgromili 4:0. Podopieczni Fabio Capello z kolei dzięki dwóm golom Wayne'a Rooneya ograli 3:1 zawsze groźną u siebie Białoruś. Do przerwy zanosiło się na niespodziankę.

Grupa 7:

Litwa z pewnymi kłopotami, ale ostatecznie wygrała 1:0 z Wyspami Owczymi. Decydującą bramkę zdobył Danilevicius. Znakomitą partię rozegrała natomiast Serbia. Jovanović i spółka już do przerwy prowadzili 3:0 na wyjeździe z Austrią, a ostatecznie pozwolili miejscowym na zdobycie tylko jednego gola.

Grupa 8:

Rozczarowała Bułgaria. Po bezbramkowym remisie z Włochami, tym razem Petrov wraz z kolegami także 0:0 zremisowali z Gruzją. O sporym szczęściu może mówić Irlandia. Zespół ten co prawda wygrał z Cyprem 1:0, ale goście mogli się pokusić o doprowadzenie do wyrównania. Nie zawiodła Italia. Znakomitą partię w szeregach Squadry Azzurra rozegrał Alberto Aquilani, który sam zdobył gola na 1:0, a po jego uderzeniu w 28. futbolówka odbiła się od Tanasijevicia i po raz drugi wpadła do bramki Czarnogóry. Ostatecznie podopieczni Marcello Lippiego zwyciężyli 2:1.

Grupa 9:

Reprezentacja Holandii zawdzięcza niezwykle cenne trzy punkty van Bommelowi, który w 63. minucie konfrontacji z Norwegią przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Pomarańczowych. W drugim starciu tej grupy Islandia okazała się lepsza od Macedonii.

Norwegia - Holandia 0:1 (0:0)

0:1 - van Bommel 63'

Islandia - Macedonia 1:0 (1:0)

1:0 - Gunnarson 16'

Inne wydarzenia: Gunnarson (Islandia) w 15. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.