MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Słabe Polki, rekord Piotra Michalskiego

Polskie panczenistki zajęły szóste miejsce w biegu drużynowym podczas mistrzostw świata w Heerenveen. Złoto sensacyjnie zdobyły Japonki.

Azjatki o dwie setne sekundy wyprzedziły Holenderki. Takiego rozstrzygnięcia na Thialfie nie spodziewał się absolutnie nikt. Polkom - jadącym w składzie Luiza Złotkowska, Aleksandra Goss, Katarzyna Woźniak - do miejsca na podium zabrakło sporo. Brązowy medal padł łupem Rosjanek. [ad=rectangle] Wynik kobiecej drużyny był dla gospodarzy rozczarowaniem zwłaszcza, że kilka godzin wcześniej kibicom wielkich apetytów narobili 5000-metrowcy. Holendrzy na tym dystansie obsadzili całe podium, a złoto zgodnie z oczekiwaniami powędrowało na szyję Svena Kramera.

Niespodzianką zakończył się bieg na 1000 metrów. Faworyzowanego Pawła Kuliżnikowa wyprzedził Amerykanin, Shani Davis. Sobota była dobrym dniem dla panczenistów zza oceanu, w rywalizacji sprinterek dwie najwyższe lokaty zajęły bowiem Brittany Bowe i Heather Richardson.

Pozytywnie w trzecim dniu mistrzowskich zmagań wypadli nasi panowie. Zbigniew Bródka był trzynasty, a utalentowany Piotr Michalski szesnasty. Ten ostatni sobotnim występem na Thialfie ustanowił swój nowy rekord życiowy.