Nowakowski show - relacja z meczu Polonia Warszawa - Polpharma Starogard Gdański

Dzięki bardzo dobrej postawie polskich koszykarzy, a w szczególności Marcina Nowakowskiego, Polonia Warszawa pokonała w sobotę Polpharmę Starogard Gdański 68:62.

Poloniści, walczący cały czas o awans do fazy play-off, podeszli do spotkania ze zdobywcami Pucharu Polski z bardzo dużym zaangażowaniem. Polpharma prowadziła tylko na początku meczu - ostatni raz po rzucie Briana Gilmore'a 8:7. Wtedy to dwa razy po dwa punkty zdobyli David Palmer i Marcin Nowakowski, a gospodarze odskoczyli na 15:10.

21-letni rozgrywający warszawskiej ekipy był bez wątpienia bohaterem sobotniego pojedynku. Przez całe spotkanie pewnie kierował grą zespołu (tylko 2 straty przy 6 przechwytach), a w kluczowych chwilach podrywał kolegów do walki. Tak było w ostatnich minutach drugiej kwarty, kiedy to przy stanie 29:26 najpierw trafił Harding Nana, akcję gości przerwał właśnie Nowakowski, zagrywając do Łukasza Wichniarza, który celnie rzucił za trzy punkty. Kapitan Polonii powtórzył ten wyczyn w ostatniej sekundzie kwarty, dzięki czemu gospodarze schodzili do szatni z 11-punktowym prowadzeniem.

W ekipie trenera Zorana Sretenovicia wyraźnie zawodzili liderzy. - Wiedzieliśmy, że będzie w tym meczu ciężko, bo Polonia to trudny rywal, a po ostatnim sukcesie nie zeszło z nas jeszcze powietrze. Rywale zostawili dziś swoje serce na parkiecie, a nam brakowało tej determinacji - komentował po spotkaniu. Ciężar zdobywania punktów brali na siebie przede wszystkim dotychczasowi rezerwowi - wspomniany Gilmore oraz Uros Mirković (po 14 punktów), który w drugiej kwarcie zdobył 8 z 10 punktów całej drużyny.

Po dłuższej przerwie dołączyli do nich Tomasz Cielebąk i Kirk Archibeque, co pozwoliło zniwelować niemal całą przewagę warszawian. Po akcji 2+1 Gilmore'a w 26. minucie było tylko 43:41, ale sprawy w swoje ręce znów wzięli Polacy w barwach Polonii. Najpierw "trójkę" trafił skuteczny w sobotni wieczór Alan Czujkowski, a kolejny przechwyt zakończony tym razem samotnym rajdem na kosz zaliczył Nowakowski i gospodarze znów odskoczyli na dystans 7 "oczek". W ostatniej kwarcie swój wkład w zwycięstwo wniósł Kamil Łączyński, rzucając na otwarcie tej części gry 5 punktów z rzędu, po których Polonia prowadziła już 59:49.

Końcowy zryw gości nic nie dał w ostatecznym rozrachunku, bo od wyniku 65:62 przez ponad minutę w posiadaniu piłki byli tylko gospodarze, zbierając po nieudanych rzutach, a w ostatnich akcjach skutecznie wykonując rzuty osobiste. Polonia wygrała zasłużenie, mimo że przez całą drugą połowę grała bez swojego kapitana - Hardinga Nany, który mocno ucierpiał w jednym ze starć z rywalami. - Harding uskarżał się na silny ból w okolicach żeber i po meczu pojechał prosto do szpitala. On nie jest typem człowieka, który z byle powodu nie pomógłby drużynie, więc uraz może być poważny - tłumaczył po meczu Wojciech Kamiński, trener gospodarzy. Jego podopieczni w pełni skorzystali z dwutygodniowej przerwy w rozgrywkach, wyraźnie znajdując patent na silniejszych rywali. - Myślę, że pokazaliśmy większą determinację i wolę walki niż nasi rywale. Byliśmy też dobrze przygotowani taktycznie do tego meczu. Strefa Polpharmy jest bardzo niewygodna. Przeciwko takiej obronie trzeba umieć grać - dodał Łukasz Wichniarz.

W Polpharmie zabrakło punktów duetu Amerykanów - Deonta Vaughn trafił tylko 1 z 7 rzutów z gry, a grający świeżo po kontuzji Michael Hicks wyszedł na parkiet tylko na 6 minut, pudłując w tym czasie dwa razy. Inny z filarów ataku starogardzian - Kamil Chanas również nie trafił ani razu z gry. - Poprzednie spotkania wygrywaliśmy skuteczną obroną i zespołowym atakiem, a tego dziś zabrakło. Musimy znów mieć w sobie te emocje, dzięki którym zdobyliśmy Puchar i tak dobrze graliśmy w lidze - zakończył trener Sretenović.