Thibaut Pinot wygrał 20. etap Giro d'Italia, Nairo Quintana pozostał liderem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALESSANDRO DI MEO
PAP/EPA / ALESSANDRO DI MEO

Thibaut Pinot wygrał dwudziesty, przedostatni etap setnej edycji wyścigu Giro d'Italia. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Nairo Quintana.

Na dwudziestym etapie Giro d'Italia 2017 były dwie górskie premie pierwszej kategorii: Monte Grappa (122. kilometr trasy; 24,2 km długości; 11 procent maksymalnego nachylenia; średnio 5,3 proc.) oraz Foza (14 km długości; 11 proc. maks. nachylenia; średnio 6,7 proc.). Na szczycie ostatniego podjazdu najszybciej pojawili się Domenico Pozzovivo i Ilnur Zakarin. Do mety pozostawało jeszcze 14 kilometrów i 800 metrów.

Kiedy do końca etapu było 10 km, na zjeździe do Włocha oraz Rosjanina dołączyli Nairo Quintana, Vincenzo Nibali i Thibaut Pinot. Ta piątka dojechała wspólnie do mety z tym samym czasem. Zwyciężył Pinot. Drugi finiszował Zakarin. Kolejne miejsca zajęli: Nibali, Pozzovivo i Quintana.

Czołową dziesiątkę zamknął Tom Dumoulin. Holender stracił do najlepszej piątki 15 sekund. Na jedenastej pozycji został sklasyfikowany Czech Jan Hirt z zespołu CCC Sprandi Polkowice. Dumoulin spadł w klasyfikacji generalnej z drugiego miejsca na czwarte.

Na starcie dwudziestego etapu nie stanął Steven Kruijswijk. Holender wycofał się z powodu problemów zdrowotnych. Po piątkowym odcinku zajmował dziesiątą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Setną edycję kolarskiego wyścigu dookoła Włoch zakończy licząca 29 kilometrów i 300 metrów niedzielna jazda indywidualna na czas z toru wyścigowego Monza do Mediolanu.     Dwudziesty etap (Pordenone - Asiago, 190 kilometrów):