Etoile de Bessèges: Voeckler utrzymał przewagę i wygrał

Thomas Voeckler (Bouygues) triumfował w Etoile de Bessèges we Francji, pierwszym etapowym wyścigu w Europie w tym sezonie. Ostatni etap wygrał Jean-Eudes Demaret (Cofidis).

- Nie można powiedzieć, że to moja wygrana była już pewna. Chciałem moją przewagę potwierdzić na tyle, na ile pozwalałaby mi na to obecna dyspozycja - mówi dla l'Equipe 29-letni Voeckler.

Voeckler od początku profesjonalnej kariery, od 2001 roku, występuje w tej samej ekipie zarządzanej przez Jeana-René Bernaudeau. W 2004 roku ponad tydzień jeździł w żółtej koszulce lidera Tour de France.

Na Etoile de Bessèges nie wygrał ani jednego etapu a prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął po sobotnim etapie kiedy dojechał na metę drugi, ze sporą przewagą nad Słowńcem Jure Kocjanem.

Zawodnik pochodzący ze Schiltigheim musi być zadowolony ze swojej formy na początku roku. - Już mój dobry wynik w Grand Prix La Marseillaise [drugie miejsce] wskazywał, że będę mocny również w Bessèges - tłumaczy.

Demaret, najlepszy na finiszu ośmiu zawodników podczas ostatniego etapu to 24-letni były specjalista kolarstwa górskiego. Karierę na szosie zaczynał jako stażysta w Française des Jeux. Od 2008 roku reprezentuje Cofidis.

Królem Gór został w Bessèges Rémi Cusin. Dla 23-latka z Agritubel, który jeździ wśród profesjonalistów drugi sezon jest to największy dotychczas sukces.

Klasyfikację punktową wygrał Jimmy Casper, zwycięzca dwóch pierwszych etapów. 30-letni Francuz nie mógł przed sezonem znaleźć sobie zespołu. Przygarnęła go kontynentalna grupa Besson a były zwycięzca etapowy Tour de France (w 2006) przyniósł jej splendor już na początku wyścigu. Jimmy Engoulvent, inny zawodnik tej ekipy finiszował w niedzielę na drugim miejscu. Szefowie Besson widzą dla siebie szansę startu w większych wyścigach we Francji w tym sezonie.