Zdobył złoto pomimo upadku! Niesamowity start Francuza w kolarskim wieloboju

Zdjęcie okładkowe artykułu: Twitter / X/Eurosport France / Upadek Benjamina Thomasa
Twitter / X/Eurosport France / Upadek Benjamina Thomasa

Benjamin Thomas sięgnął po złoty medal w konkurencji omnium na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Choć Francuz miał upadek w wyścigu punktowym, to zdobył największą liczbę oczek. Alan Banaszek spisał się poniżej oczekiwań.

Omnium to innymi słowy kolarski wielobój, czyli konkurencja, w której kolarze rywalizują w czterech wyścigach - w scratchu, w wyścigu tempowym, w wyścigu eliminacyjnym oraz punktowym. Na końcu wyniki z każdych zawodów, które przeliczane są na punkty, są sumowane i na tej podstawie wyłaniany jest zwycięzca. W czwartek rozegrane zostało omnium mężczyzn. W stawce 20 zawodników oglądaliśmy jednego reprezentanta Polski - Alana Banaszka.

Scratch to wyścig na 10 kilometrów, czyli zawodnicy mają do pokonania 40 okrążeń na welodromie. W tej konkurencji trzeba jechać czujnie, ponieważ najaktywniejsi kolarze są w stanie nadrobić jedno okrążenie nad reszt a stawki. Ta sztuka udała się Benjaminowi Thomasowi, który wygrał pierwszy wyścig zaliczany do omnium i zdobył 40 punktów do klasyfikacji łącznej. Alan Banaszek zajął w nim odległe 19. miejsce, co w przeliczeniu na punkty dało Polakowi tylko 4 oczka.

W wyścigu tempowym kolarze również pokonują 40 okrążeń, ale za zwycięstwa na poszczególnych kółkach można zdobywać po jednym punkcie. Punktów nie zdobywa się tylko na pierwszych pięciu rundach. Niestety Alan Banaszek nie wywalczył punktów. Po wyścigu tempowym na prowadzenie po dwóch częściach omnium wysunął się Belg Fabio van den Bossche. Reprezentant Polski przesunął się na 18. miejsce.

Trzecia część omnium, a więc wyścig eliminacyjny. Po każdym przejechanym okrążeniu odpada zawodnik, który zajął ostatnie miejsce. Lepiej w tym wyścigu poradził sobie Alan Banaszek, który zajął 9. miejsce. Do ostatniego okrążenia dotrwał Brytyjczyk Ethan Hayter. Liderem w łącznej klasyfikacji omnium pozostał Fabio van den Bossche, a Polak awansował na 17. miejsce.

W finałowym wyścigu punktowym kolarze mają do pokonania 100 okrążeń, a co dziesiąte kółko jest punktowane. Pierwszy zawodnik na punktowanym okrążeniu otrzymuje 5 punktów, natomiast za zwycięstwo w sprincie na ostatnim setnym okrążeniu najlepszy kolarz otrzymuje 10 oczek. Oprócz tego można zdobyć 20 punktów za nadrobienie jednego okrążenia. Alan Banaszek zgarnął 5 punktów już na pierwszym premiowanym okrążeniu, ale później nie powiększył już swojego dorobku.

Faworyt gospodarzy Benjamin Thomas zaliczył upadek 20 kółek przed zakończeniem rywalizacji, ale wrócił na tor i skutecznie dalej punktował, kończąc wyścig z dorobkiem aż 60 punktów. Francuz okazał się najlepszy po podliczeniu wszystkich składowych i został mistrzem olimpijskim w omnium. Srebrny krążek zdobył Portugalczyk Iuri Leotao, a po brąz sięgnął Belg Fabio van den Bossche.

Alan Banaszek skończył zmagania w omnium ostatecznie na 18. miejscu. Nie oczekiwaliśmy, że Polak zdobędzie medal, ale liczyliśmy na lepszy rezultat naszego reprezentanta.

[b]Zobacz też: Nowa Zelandia ze złotem w ciekawej torowej konkurencji. Polki odpadły w repasażach[url=/kolarstwo-torowe/1139348/polak-przegral-z-murowanym-faworytem-pozostaje-walka-o-piate-miejsce] Polak przegrał z murowanym faworytem. Pozostaje walka o piąte miejsce