Euro 2016: Schweinsteiger wciąż jest tylko dżokerem, ale pobił rekord reprezentacji Niemiec

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANDY RAIN
PAP/EPA / ANDY RAIN

Dla Bastiana Schweinsteigera pojedynek z Irlandią Północną (1:0) był piętnastym występem na Euro 2016. Pomocnik poprawił tym samym rekordowe osiągnięcie należące dotąd do Philippa Lahma.

Bastian Schweinsteiger w europejskim czempionacie zadebiutował 12 lat temu - 15 czerwca 2004 roku wystąpił przez 22 minuty w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Holandią. To był dla Niemców bardzo nieudany turniej i w klęsce Schweinsteiger nie zdołał przeszkodzić, ale jego notowania systematycznie rosły. W 2008 roku wziął udział w 5 meczach, a na Euro 2012 nie opuścił ani jednej minuty.

Na Euro 2016 "Schweini" wciąż nie potrafi się przebić do podstawowego składu. Przeciwko Ukrainie (2:0) na boisko wbiegł dopiero w 90. minucie (i zdążył strzelić gola), z Polską w ogóle nie zagrał, a w pojedynku z Wyspiarzami Joachim Loew delegował go na boisko w 69. minucie. Dwa niezbyt długie występy pozwoliły jednak 31-latkowi na pobicie rekordu reprezentacji Niemiec, który teraz śrubowany.

Jeśli Niemcy dotrą do finału, dorobek Schweinsteigera będzie mógł zamknąć się w 19 występach. Dodajmy, że w czołówce klasyfikacji są również Mario Gomez i Lukas Podolski, którzy w mistrzostwach Europy zagrali po 11 razy.