Biathlon. Mistrzyni świata pierwszą liderką. Dwie Polki otarły się o punkty

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Anders Wiklund / Na zdjęciu: Marketa Davidova
PAP/EPA / Anders Wiklund / Na zdjęciu: Marketa Davidova

Aktualna mistrzyni świata w biegu indywidualnym, Marketa Davidova, zwyciężyła w otwierającym sezon 21/22 wyścigu na 15 km. Była zaledwie jedną z czterech zawodniczek, które okazały się bezbłędne. Polki zajęły dalsze miejsca.

Rywalizacja w Oestersundzie otworzyła sezon 21/22. Na liście startowej pojawiło się aż 116 zawodniczek. Tylko cztery z nich okazały się bezbłędne na strzelnicy.

Świetne strzelanie wykorzystała Marketa Davidova, która następnie pewnie zwyciężyła. Czeszka na najwyższym stopniu podium zawodów pucharowych stanęła po raz trzeci w karierze. Druga była Lisa Theresa Hauser, a trzecia Denise Herrmann.

Problemy przeżywała chociażby Dorothea Wierer, która zaliczyła cztery pudła, miała także kłopoty z karabinem. Fatalnie spisała się Hanna Oeberg - Szwedka spudłowała aż siedem razy i była dopiero 74.

Zdecydowanie poniżej oczekiwań pobiegły Norweżki. Na 10. miejscu sklasyfikowana została Marte Olsbu Roieseland, a dopiero 30. była Tiril Eckhoff.

Spośród Polek najlepiej spisała się Anna Mąka. Spudłowała trzy razy i zajęła 45. pozycję. Dwa "oczka" niżej sklasyfikowano Kamilę Żuk. Dopiero 60. była Monika Hojnisz-Staręga, a debiutująca w Pucharze Świata Magda Piczura była 83.

W rywalizacji mężczyzn triumfował Sturla Holm Laegreid. Nieźle bieg na 20 km rozpoczął Grzegorz Guzik, który na półmetku był bezbłędny na strzelnicy. Później jednak zanotował dwukrotnie po dwa pudła i spadł do siódmej dziesiątki. Na 94. miejscu zmagania ukończył Przemysław Pancerz. Ponadto Wojciech Filip był 105., a Łukasz Szczurek 111. w stawce 114 zawodników.