Tenis. Australian Open: Garbine Muguruza poszła za ciosem. Hiszpanka łatwo pokonała Kiki Bertens

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Garbine Muguruza

Garbine Muguruza nie zwalnia tempa. Po rozbiciu Eliny Switoliny, w IV rundzie Hiszpanka wyeliminowała Holenderkę Kiki Bertens i po raz drugi awansowała do ćwierćfinału Australian Open.

Na otwarcie Australian Open 2020 Garbine Muguruza (WTA 32) przegrała seta do zera z Shelby Rogers. Ostatecznie pokonała Amerykankę 0:6, 6:1, 6:0. Następnie stoczyła batalię z Australijką Ajlą Tomljanović (6:3, 3:6, 6:3). Przez kolejne dwie rundy Hiszpanka przeszła w ekspresowym tempie, odprawiając dwie rywalki z Top 10 rankingu. W sobotę rozbiła Elinę Switolinę (6:1, 6:2). W poniedziałek Muguruza wygrała 6:3, 6:3 z Kiki Bertens (WTA 10).

Hiszpanka mecz z Holenderką rozpoczęła od straty serwisu, ale w pierwszym secie zdobyła sześć z ośmiu kolejnych gemów. Druga partia rozpoczęła się od obustronnych przełamań. Później Muguruza dwa razy odebrała rywalce podanie i w 68 minut zameldowała się w ćwierćfinale. Podopieczna Conchity Martinez wyrównała swój najlepszy rezultat w Melbourne z 2017 roku.

Była liderka rankingu zgarnęła 28 z 31 punktów przy swoim pierwszym serwisie. Wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 19 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Bertens miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. Muguruza wyrównała na 3-3 bilans meczów z Holenderką.

- Kiki jest bardzo solidną tenisistką, ma potężny serwis. Jest silna fizycznie. Spodziewałam się trudnego meczu, bo tak było za każdym razem, gdy grałyśmy. Byłam na to gotowa. Grałam swój agresywny tenis. Od razu poczułam, że to dobrze działa. Pamiętam, że ze mną wygrywała, to na pewno. Myślę, że teraz jestem zupełnie inną zawodniczką. Obie lubimy trzymać się linii końcowej. Znalazłam sposób, aby zakłócić jej grę - mówiła Muguruza na konferencji prasowej.

Bertens w poprzednich rundach nie straciła seta i po raz pierwszy doszła do IV rundy Australian Open. Był to jej 31. wielkoszlemowy występ i 1/8 finału osiągnęła dopiero czwarty raz. Najlepszymi rezultatami Holenderki są półfinał Rolanda Garrosa 2016 i ćwierćfinał Wimbledonu 2018.

Muguruza w 29. wielkoszlemowym starcie awansowała do ósmego ćwierćfinału. O piąty półfinał mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 zmierzy się w środę z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową, która wyeliminowała Niemkę Andżelikę Kerber.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich poniedziałek, 27 stycznia