Turczynki z awansem do ćwierćfinału. Pewne zwycięstwo w drugiej kolejce

PAP/EPA / DANIEL IRUNGU / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Turcji

W grupie C siatkarki z Turcji pokonały Dominikanki 3:1, czym zapewniły sobie awans do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Druga porażka i brak zdobyczy punktowej oznaczają, że z turniejem na etapie fazy grupowej pożegnają się Dominikanki.

W drugiej kolejce spotkań w grupie C Turczynki zmierzyły się z Dominikankami. W lepszych nastrojach do tego meczu przystępowały podopieczne trenera Daniele Sartanellego, które w pierwszej serii spotkań pokonały Holenderki 3:2. Dominikanki natomiast na początku turnieju uległy Włoszkom 1:3, dlatego aby myśleć o awansie do ćwierćfinału musiały w czwartkowy poranek rozegrać o wiele lepsze spotkanie.

Lepiej w mecz weszły siatkarki z Karaibów, które szybko wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, dzięki słabej postawie Turczynek na zagrywce. Trener Sartanelli przygotował podwójną zmianę. W miejsce Elif Sahin na boisku pojawiła się Ebrar Karakurt. A Teresę Vargas zmieniła Cansu Ozbay. Na niewiele się to jednak zdało, bo Turczynki miały duże problemy w ataku, a także w organizacji gry.

Tak duża liczba błędów sprawiła, że Dominikanki odskoczyły Turczynkom na 6 punktów. Gra tureckiego zespołu poprawiła się w końcówce seta, kiedy trener ponownie wpuścił na boisko Vargas, ale mimo to Dominikanki wygrały pierwszego seta 25:21, co było dużą niespodzianką.

W drugim secie podopieczne trenera Marcosa Kwieka spisywały się już znacznie gorzej. Przy stanie 7:3 dla Turcji brazylijski szkoleniowiec poprosił o czas, co sprawiło, że Dominikanki poprawiły swoją skuteczność. Przy stanie 9:7 wydawało się, że gra powoli zaczyna się wyrównywać, ale wtedy koncertowo grać zaczęła Melissa Vargas. Turecka atakująca raz po raz punktowała rywalki i to w głównej mierze dzięki niej przewaga Turczynek urosła do 7 punktów (19:12). Końcówka drugiej partii była już tylko formalnością i drugi set padł łupem tureckiego zespołu (25:18).

W trzecim secie zawodniczki Marcosa Kwieka miały duże kłopoty w przyjęciu, dzięki czemu Turczynki ponownie zaczęły budować swoją przewagę. Po zagrywce Hande Baladin Turczynki objęły prowadzenie 12:7, a trener Kwiek poprosił o czas. Następnie szkoleniowiec niepotrzebnie interweniował, aby sprawdzić, czy miało miejsce dotknięcie siatki przy ataku Melissy Vargas.

Nie wybiło to z rytmu tureckich siatkarek, które konsekwentnie dążyły do zwycięstwa w trzeciej partii. Dominikanki nie potrafiły zaskoczyć swoich rywalek zagrywką. Większość piłek lądowała w rękach tureckich przyjmujących, co przekładało się na skuteczne ataki Vargas, która w trzeciej partii zdobyła aż 11 punktów. Dzięki dobrej postawie Brayelin Martinez w końcówce seta Dominikanki zaczęły odrabiać straty, ale do wyrównania już nie doprowadziły. 25:22 górą okazały się Turczynki.

Czwarty set był kontynuacją dominacji tureckiego zespołu. Dominikanki próbowały zdobywać punkty zagrywką, ale większość z nich lądowała na aucie. Turczynki były skuteczniejsze w każdym elemencie gry i rozbiły rywalki z Karaibów 25:15.

Po falstarcie w pierwszym secie od drugiej partii Turczynki rządziły na boisku. Zwycięstwo 3:1 sprawiło, że podopieczne Daniele Sartanellego są już pewne awansu do ćwierćfinału. Dominikanki natomiast pożegnają się z turniejem na etapie fazy grupowej.

W drugim meczu grupy C Włoszki zmierzą się z Holenderkami.

Turcja - Dominikana 3:1 (21:25; 25:18; 25:22; 25:15)